| Shad0w a întrebat:

Am o mica problema! Vreau sa-mi reinstalez windowsul, dar nu am tot ce-mi trebuie.Am un var care lucreaza la o firma care fabrica componente de calculatoare,si l-am rugat acu cativa ani sa-mi ansambleze si mie o unitate good & cheap(buna si ieftina).Si tot el mi-a instalat toate chestiile necesare(drivere,windows etc), dar a uitat sa-mi lase CD-urile.Acum el este nu-stiu unde prin tara si nu am cum sa il chem sa i-mi aduca CD-urile sau sa ma ajute la dilema.Si ma gandeam sa o fac singur,am cautat pe google,youtube chestii, >trestii--un rezultat nu prea satisfacator.Also,tin sa mentionez ca nu stiu cum se instaleaza un Windows A-Z si nici ce drivere sunt necesare deoarece de fiecare data el venea si le facea, dar asta nu mi se pare greu daca gasesc un tutorial sau toate informatiile necesare.De partea cu cautarea drivere-lor cred ca am scapat,am gasit cateva programe (Everest,Si Slim Drivers, dar nu stiu cat de ok sunt)care i-mi cam arata ce am in PC.Acum caut o versiune OK de Windows SP3, nu vista nu 7 sau alte porcarii, doar SP3. Daca poate cineva sa`si asume riscul unor batai de cap si este cineva dornic si putin disponibil cateva minute-ore sa ma ajute/lamureasca cam ce trebuie sa fac, ce sa downloadez etc as fi recunoscator si as da fundite(sau ceva rece pe vremea asta tongue ) la infinit. ^^
ID de messenger:cr3py_shad0w
Si i-mi cer scuze daca nu am postat intrebarea unde trebuie!

1 răspuns:
| RS4 a răspuns:

Cauti cu everest, modelul placii de baza! sa spunem ca este gigabyte model xxxxxxx, apoi te apuci si cauti pe google sau pe site-ul mama, al placii respective driverele necesare, alegi pentru windows xp si le downloadezi! le pui pe un stick si apoi cand vei instala windows-ul, trebuie doar sa le instalezi! mai cauti si ce placa video ai, faci la fel! deci iti trebuie driverul placii de baza, fara care s-ar putea sa nu emarga netul (placa de retea), driverul de sunet, driverul video! astea sunt esentiale! bafta!