| razvanyoung a întrebat:

Am o problema la calculator si nu stiu cum sa ii dau de capat, de fiecare data dupa ce il pornesc si il utilizez cam 30 minute se blocheaza si nu isi mai revine iar dupa ce il restartez iar pot sta in jur de 30min dupa care se blocheaza din nou!
Am formatat HardDisku-ul, am schimbat windowsul si degeaba!

Tin sa va spun ca e calculator bun luat acum 2 ani si imbunatatit :2gb ram, placa video GeForce 9500 GT (512mb) procesor dual core 3, 6 etc!

Va rog sa ma ajutati!big grin

Răspuns Câştigător
| Nasu a răspuns:

Culerul 100 % se incalzeste si sacadeaza schimbl cu 1 mai bun happy nu are rost sa iti strici restul componentelor 10 20 30 lei cat e 1

cand se incalzeste nu mai faci nimcai nici daca mori langa el si daca sta mult asia se poate arde eu am patit-o mi-o ars placa video aveam un ati radeon 512 HD nu mai stiu bine seria
si acum am tot de la ati Ati Radeon His 6500 HD de 1 GB pe ddr 2

4 GB RAM ddr3 procesor dual core de 4. 1 happy HDD 2 TB TV Tuner + HDMI

6 răspunsuri:
| CybeRAthlete a răspuns:

Procesorul nu isi face aerisirea in regula. ori s-a stricat cooler-ul, ori nu mai face fata - la procesor sau chiar si la sursa. incearca sa scapi de praf, daca problema persista, incearca cu alta sursa, daca face la fel, alt cooler, daca continua, poate "imbunatatirile" nu sunt compatibile... recomand sa te duci cu el la un service PC.
bafta

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai7best a răspuns:

Nu ai cumva praf pe procesor sau pe alte componente? Sufla un pic pentru ca poate se incalzeste prea tare si se inchide automat... happy

| razvanyoung explică:

Am uitat sa mentionez mai sus ca am dat jos si am curatat collerul de pe procesor de praf, dar fara nici un rezultat (ce a batut la ochi a fost faptul ca era cam putina pasta termica pe procesor) eu ma gandeam sa desfac si sursa sa o curat de praf pentru ca nu a fost curatata de cand este ea! Temperaturile din acest moment sunt : CPU 26 °C (79 °F)
CPU #1 / Core #1 28 °C (82 °F)
CPU #1 / Core #2 28 °C (82 °F)
GPU Diode 41 °C (106 °F)
Hitachi HDT725025VLA380 35 °C (95 °F), iar collerul merge cu o medie de 2100 RPM! Este ceva in neregula cu aceste valori?
Asazisele imbunatatiri aduse calculatorului au fost 1 placuta RAM DDR2 1GB marca si frecventa exact ca cea originala si o placa video GeForce 9500gt deoarece cea standard (8600gt) a fost arsa!

Ajutor! Si va rog sa nu vorbiti daca nu cunoasteti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din bios, creste temperatura la procesor si se stinge automat. da-i putina pasta t=ermoconductoare la procesor si merge perfect.nu se mai stinge.crede-ma.da cheam pe cineva care stie nu te baga tu.

| Andrei990 a răspuns:

Iti zic eu ca si eu am patit-o ai placa de baza bulita poti sal aruci la gunoi sau sal duci la reparat da eu l-am dus cred ca de vreo 7-8 ori si nic asa ca la gunoi cu el scuze da asta e adevarubig grin