| CeQe a întrebat:

Am un lant de Argint de cam 6 luni si a inceput sa se puna oxid din ala(sa se inegreasca). Luni am ora festiva si vreau sa straluceasca lantul meu.cu ce il pot curata? in afara de bicarbonat de sodiu. dau funda celui mai folositor.

Răspuns Câştigător
| adriana543768654567895334 a răspuns:

Incearca asa. deci il uzi apoi cu o periuta de dinti care nu o mai folosesti cureti lantul si pui pasta de dinti. sa stii ca merge. :*

16 răspunsuri:
| justme97 a răspuns:

Unii zic ca merge cu pasta de dinti nu stiu poti incerca
dar mai exista si alte variante
intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.

- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac)

-sau exista solutia speciala pentru bijuterii.Se pun in acea solutie 5 min., apoi se scot si se clatesc cu apa. Se pun pe un propsop si se lasa sa se scurga de apa. Arata ca scoase atunci din casetuta. Aceasta solutie se gaseste la CELLINI, numai ca nu au tot timpul. Nu este scumpa, dar e grozava!

| CARMENCITA a răspuns:

Eu curat bijuteriile din argint cu pasta de dinti.Se pot si fierbe in detergent de vase cu apa, dar am incercat si face spuma si da in foc, adica trebuie sa stai langa ele.Cu bicarbonat se pun trei lingurite intr-un bol cu apa calda si se lasa 30minute. Exista si o solutie speciala dar nu se prea gaseste.Incearca cu pasta de dinti si o periuta sau fierbele sau le duci la un bijutier si le face ca noi, dar costa si nu prea are sens daca reusesti sa le cureti acasa. Daca nu este argint cum am patit eu cu niste cercei nu merge.Cand cumperi argint cumpara de la magazine mai mari deoarece unii vand bijuterii care juri ca e argint, sunt si marcate.Ca sa fi sigura poti duce la un amanet care primeste argint sa-i incerce.Succes la curatat!

| 211wasgnij a răspuns:

Du-l la orice bijutier si acesta ti-l face luna si bec cu bani putine. Eu apelez destul de des la acestia, e mult 5-10 lei?

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Multumesc de funda

| cryingfortheangels a răspuns:

Pasta de dinti. pui pe periuta si il tii in palma si il cureti pe urma il clatesti. la mine merge intotdeauna

| Alecsanndraa a răspuns:

Cu pasta de dinti si o periuta! este solutia ideala :*

| aysha11 a răspuns:

Eu imi curat argintul cu pasta de dintiwinking

| IoNuTz02 a răspuns:

Cu pasta de dinti.Eu asa am facut si s-a curatat imediat.

| IoNuTz02 a răspuns:

Cu pasta de dinti.Eu asa am facut si s-a curatat imediat

| IoNuTz02 a răspuns:

Cu pasta de dinti

| IoNuTz02 a răspuns:

Cu pasta de dinti.

| pisicaa a răspuns:

Pasta de dinti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cu pasta de dinti sa il freci si gata baftawinking

| Sofia08 a răspuns:

Il poti fierbe putin in apa cu otet sau bicarbanat de sodiu

| Raluu_5695 a răspuns:

1. Lasa argintul intr-un castronel cu putin bicarbonat timp de o noapte si apoi sterge-l usor. Vei vedea cum se curata si capata stralucire.

2. Cu pasta de dinti fara sa fie folosita apa sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet.

3. Prin fierbere timp de 15 minute cu apa si sare de lamaie.

4. Nu trebuie sa frecati argintul deoarece isi pierde din stralucire. Poate sa fie fiert si cu detergent. Intr-un vas cu o lingurita de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aproximativ 5 minute dupa care se clatesc si se pun la uscat pe un servetel.

5. Argintul se mai curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.

6. Prin stergere usoara cu scrum de tigara.

7.Cu o periuta de dinti veche, sau alt tip de periuta mai moale, se face spuma cu sapunul de casa si cu periuta cu spuma se freaca obiectele din argint. Se pot chiar lasa putin sa stea cu spuma pe ele. Apoi se clatesc cu apa calduta.

| nitssa a răspuns:

Incearca cu pasta de dintihappy