| SkilledBloodDie a întrebat:

Salut TPU
Auziti solutia displex este buna pentru indepartarea zgarieturilor de pe cd sau stiti voi vreo solutie cum sa scap de zgarieturile de pe cd de ps2?
Dau funda

1 răspuns:
| bbu2005 a răspuns:

Mai intai curata discul pentru a vedea unde se afla zgarieturile. Tine discul de margini si spala-l foarte usor cu sapun si apa, iar apoi tamponeaza-l pentru a-l usca. Nu-l freca pentru ca vei avea parte de si mai multe zgarituri. Acest punct este uneori suficient sa faci un disc sa functioneze din nou.

Uita-te la disc din nou foarte atent sub o lumina buna. Zgarieturile care afecteaza functionalitatea CD-ului sunt paralele cu marginea discului. Zgarieturile verticale care se afla intre gaura din mijlocul CD-ului si marginea discului nu ridica nici o problema de obicei.
Daca are zgarieturi minore, curata cu atentie plasticul ce protejeaza aluminiul dinauntrul discului cu un material moale, umed si o cantitate foarte mica de pasta de dinti alba, solutie de curatat metale sau plastic. Ideea este sa nu faci zgarieturi noi. Cand cureti sau lustruiesti, intotdeauna freaca usor din interiorul discului spre exterior. In acest fel, orice zgarieturi vei face vor fi inofensive.
Dupa inlaturarea unei zgarieturi, curata discul din nou, lasa-l sa se usuce putin si apoi testeaza-l. Daca tot nu merge, repeta operatiunea.
n cazul unor zgarituri grave, incearca sa folosesti o combinatie intre tehnica abraziva si una de ceruire cu un produs comercial de curatare a discurilor.

Fa o copie dupa orice disc reparat pe un CD-R sau DVD-R in cazul in care incepe sa sara din nou si inca o curatare nu are nici un efect.

Copiaza CD-urile noi pe stickuri usb, mini-discuri sau MP3 playere pentru a nu ramane fara ele