| blacknoise a întrebat:

Aveti idee ce costuri lunare si anuale sunt atunci cand stai cu chirie la bloc, apartament cu 2 camere? 2persoane?
As vrea sa ma mut si pentru ca am stat la casa de cand ma stiu nu cunosc in detaliu ce trebuie platit la apartament.Gen current,apa, cablu ....intretinere(aici mai in detaliu ca habar nu am) impozit tot de la a la z.Multumesc frumos, O zi buna.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In calitate de chirias, daca apartamentul are centrala termica proprie, pe langa chiria lunara, stabilita de comun acord cu proprietarul, trebuie sa platesti in plus :
* consumul propriu lunar la utilitati: gazul si curentul electric
*cheltuieli de bloc lunare care includ si consumul de apa rece
* abonamentul lunar la firma furnizoare de tv si internet prin cablu( daca proprietarul are incheiat un asemenea contract si daca doresti sa beneficiezi de un asemenea abonament)

P.S. impozitul anual pe apartament nu intra in sarcina chiriasului, ci a proprietarului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand platesti chiria.

pe urma depinde daca apartamentul are sau nu centrala proprie.

daca nu are platesti intretinerea (apa, caldura (iarna), curatenia in bloc, gazele)

restul de utilitati sun la fel ca la casa - curent, cablu, telefon samd.

| Danzell a răspuns:

Daca te muti cu chirie trebuie sa platesti un avans, mai bine zis un fel de garantie.
dupa vine asa
chiria
intretinerea,
gazele,
curentul,
apa,
incalzirea(asta parca pe timp de iarna).
restul, gen cablu, telefon sau mai stiu eu ce nu au legatura cu chiria. astea sunt ce iti pui tu.