| Rapidistu47 a întrebat:

Ce inseamna LINKURI (adica Linkuri din cartier, Linkuri cartiere famate, etc.)

Răspuns Câştigător
| Sarcasticu a răspuns:

O referință, o legătură către un alt document/pagină de internet etc. Gen http://tpu.ro este un link. Un link are două elemente: o ancoră şi o destinaţie.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cred ca aici cuvantul are un sens diferit, impus de context.Ar fi bine sa reproduci contextul in care l-ai intalnit.

| AnDrU30 a răspuns:

Asa au vrut administratorii sa se numeasca pagina...
Si uite ce inseamna cuvantul 'link' si de unde vine si ce inseamna:Multi au auzit de termenul link (prescurtarea cuvantului Hiperlink)dar nu au idee ce inseamna si ce face.M-am gandit sa dau cateva informatii mai detaliate pentru a putea intelege cde este un hiperlink, si care este rolul lui in lumea electronica.Deci,termenul hiperlink a apărut în 1964-1965, fiind lansat de Ted Nelson, în cadrul proiectului său intitulat "Project Xanadu". si este o referinţă, legatură, element de navigaţie într-un document către alte parţi ale aceluiaşi document, alte documente sau secţiuni din alte documente, spre care un utilizator este trimis atunci când accesează elementul de navigaţie. Un link este asemănător cu referinţele şi citaţiile folosite în literatura cu diferenţa că destinaţia hiperlinkului se poate accesa automat şi instantaneu.Un link are două elemente: o ancoră şi o destinaţie.'.