| Andrei456 a întrebat:

imi puteti spune cum pot sa fac ped-urile in MTA sa aiba animatii?

1 răspuns:
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

In MTA (Multi Theft Auto), puteți crea ped-uri (personaje non-jucător) cu animații personalizate folosind următoarele pași:

Descărcați un set de animații pentru ped-uri din internet sau creati-le singur. Acestea pot fi găsite sub forma de fișiere.dff și.txd

Utilizați un program de editare pentru a modifica fișierele.dff și.txd descărcate sau create, pentru a le face compatibile cu jocul MTA.

Adăugați animațiile personalizate în directorul "models" din directorul de instalare al jocului MTA.

Utilizați comanda "createPed" din script-ul dvs. Lua sau C# pentru a crea un ped nou și să-i atribuiți animațiile personalizate. Exemplu:

local ped = createPed(skinID, x, y, z, rotation)
setPedAnimation ( ped, "ANIM_GROUP", "ANIM_NAME", -1, true, true, true, true )
Puteți utiliza și comenzi precum "setPedAnimation" pentru a seta animațiile pentru ped-ul creat.
Este important sa aveti cunostinte de scripting si sa cititi documentatia pentru a utiliza aceste comenzi si a crea animatii personalizate pentru ped-urile dvs. De asemenea, exista si tutoriale si modele create de alti utilizatori pe internet care pot fi descarcate si adaptate nevoilor dvs.