| albertodelrio211111 a întrebat:

Stiti problemele alea de genul "o barca se deplaseaza intre 2 porturi. Distanta dintre porturi e de 80 km. Timpul in care barca se deplaseaza in sensul curentului e "x" si timpul in care se deplaseaza in sens contrar curentului e "y".sa se afle viteza barcii si cea a apei"?
Ideea e ca ma bate tare logica si nu stiu cum mama naibi sa explicitez vitezele astea.Ce ar trebui sa fac sa mi imbunatatesc logica pentru rezolvarea unor probleme de genul asta?

1 răspuns:
| iusitn32 a răspuns:

Dintrastea făceam in a 6-a.
Faci viteza barcii plus sau minus viteza apei si ai viteza reala cu care se deplasează barca in acel sens si apoi calculezi timpul.

Dacă ai probleme cu logica încearcă sa lucrezi mai multe probleme chiar daca sunt foarte plictisitoare (nu conteaza dacă e mate, fizică sau chimie, sau chiar logica pură) sau poate să-ți mai mult cu parerea in cazul inor întâmplări fără prejudecăți. Logica te ajuta nemarginit de mult in viață.
Știi cum se spune :"Practice makes perfect"