| sorinel98 a întrebat:

Sunt in clasa 11 și vreau sa m-a transfer si la liceul unde sunt eu acum nu îmi da transferul. Eu am vorbit la liceul la care vreau sa m-a transfer și m-a primește! Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta daca liceul actual da un aviz pozitiv sau negativ (ei nu dau aprobare), important este ca liceul de transfer sa ti-l aprobe si apoi vor cere actele de la liceul actual. Liceul de transfer poate sa tina seama de aviz sau poate sa nu-l ia in considerare, asa ca liceul actual nu te poate impiedica sa pleci.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai motive intemeiate, parintii tai pot cere transferul tau prin inspectoratul scolar.

| SilviuStelian a răspuns:

Nu au nici un drept sa nu te lase sa pleci din acel liceu. Daca nici cu un "motiv" bine intemeiat (gen liceul in carte te muti este mai aproape de casa etc.), incearca prin cineva sa ajungi la director sa-l convinga sa ti-l accepte. De director depinde totul. Eu anul trecut mi-am mutat prietena dintr-un liceu in altul inainte cu o saptamana de inceperea scolii. Prima data si-a depus cerere, a fost respinsa si apoi prin cineva am ajuns la director si transferul s-a facut in 10 minute. Asta-i ROMANIA!