| Peter2964 a întrebat:

Va rog eu mult sa imi explice cineva care joaca si stie cum se joaca poker cu 2 carti dar sa imi explice cum se zice la noi o vorba (ca sa inteleaga tot romanul)adica cap coada... va rog dau funda pentru cea mai buna explicatie.

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

La inceput se impart 2 carti la fiecare, de obicei banii de intrare se pun inainte de a impartii cartile. Dupa ce s-au impartit cartile, se impart jos 5 bucati de carti, prima data se intorc 3 carti aici poti plusa ma refer ca mai poti baga bani iar cine nu baga suma ceruta iese din joc. Dupa asta se ridica inca o carte, aici iar poti plusa si dupa ultima unde iarasi poti plusa.
Castigul se imparte jucatorului cu cea mai mare combinatie in mana, adica:
High Card-Daca n-are nimeni. cel putin o pereche se ia in considerare cartea cea mai mare.
One pair-Se ia in considerare perechea cea mai mare.
Two Pairs-Se ia in considerare perechea cea mai mare.
Three of cand-Triolet, daca ai o pereche din prima in mana asta fiind 6-6 si din cartile de jos din acelea 5 iti mai pica un 6 ai triolet 3 de acelasi fel.
Straight-Chinta, adica 1-2-3-4-5 minim 5 carti.
Flush-Culoare, adica 5 carti de aceeasi culoare.
Poker-Adica 4 de acelasi fel, 2 in mana ta si inca 2 jos.
Iar de aici in sus castigi cam cu orice adica.
Rand si culoare in acelasi timp.
Royal Flush (pe asta iti poti paria si casa si femeia laughing )
Aici trebuie sa ai 10-J-Q-K-A intr-o culoare.