| paul999 a întrebat:

Salutare as dori sa stiu daca la ecograf se vede daca as avea o boala (ex sida hepatita etc) funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt leziuni care se vad la ecografie si altele care nu se vad. SIDA nu se vede in sine, dar se pot vedea alte leziuni asociate (de exemplu tuberculoza ganglionara). Hepatita acuta poate fi diagnosticata ecografic, dar cea cronica nu. Nu pot fi diagnosticate boli ale stomacului, intestinelor, apendicelui (cu exceptia tumorilor mari), insa pot fi vazute pietrele la colecist sau rinichi, tumorile ficatului, ale splinei si ale rinichilor, leziunile prostatei, etc

1 răspuns:
| RazvanVlad a răspuns:

Nu pentru boli ai nevoie de un set de analize de sange