| AlliceCarter a întrebat:

Seară bună, dragii mei happy Poate să-mi spună cineva dacă pot apela o persoană peste hotare, dacă eu am roamnig activat iar apelatul - nu?

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Roaming-ul se activeaza automat in data ce iesi din tara, intra alta retea. Trebuie aceea persoana sa aiba credit nu minute in retea sau nationale. Tarifele in roaming sunt : 7 centi /mine apel primit, mesajul sa primeasca e gratis. Sa sune il costa 24centi pe minut, mesaj 8 centi sa trimita.

| simpluone a răspuns:

Din cate stiu eu: Daca el nu are roming-ul activat nu-l poti suna indiferent daca tu il ai. Cand il suni tu pe tine te costa convorbirea ca si cand ar fi in tara, iar el plateste convorbirea din tara pana unde e, de multe ori mult mai costisitoare, depinde de reteaua in care e el. Oricum el trebuie sa aiba romingul activat si el plateste greul chiar daca il suni tu. Asta daca are un sim din Romania.

| DavidOsam a răspuns:

Daca tu esti in Romania si suni in strainatate iti va lua credit pentru minute internationale. Roaming activat trebuie sa aiba cel din strainatate, dar de sunat, poti suna indiferent de cine il are activat.