| love44katyp a întrebat:

Site de ***! Mi-au respins intrebarea : Dc nu trebuie sa turnam un lichid fierbinte intr-o sticla rece (aveam mare nevoie la fizica) pe motiv ca are caracter irelevant straight face poate reusiti sa-mi raspundeti... fundita

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Probabil intrebarea a fost raportata TOCMAI pentru ca nu ai voie sa-ti faci temele pe site.Citeste regulile la "intrebari frecvente".

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca torni un lichid fierbinte intr-un vas rece, din cauza diferentei de temperatura, sticla se va sparge.

| waXonwaXoff a răspuns:

Datorita dilatarii sticla se va sparge!

| Bishop a răspuns:

Oare de ce? Pentru ca nu aveti voie sa va faeti temele pe site. De ce nu gandesti tu? Asta te va ajuta sa te dezvolti mai bine, fara sa depinzi de nimeni.

| remus a răspuns:

Nu-i nici un bai privind respingerea intrebari ale, vad ca ai lansat-o iar, sticla se sparge datorita diferentei de dilatare.

| Aliyaa a răspuns:

Deoarece se va sparge sticlahappy

| lifeistough a răspuns:

Din cauza ca peretii sticlei la caldura se dilata si se poate sparge exact ca si sinele de tren; vara se dilata, iarna se contracta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita dilatarii sticla se va sparge!

| adrytzuu a răspuns:

Nu trebuie sa torni un lichid fierbinte intr-o sticla rece deoarece exista riscul sa se sparga sticla happy. Deci sticla nu poate face transferul de caldura asa de repede, iar atomii aia care formeaza sticla aia se sperie si fug laughing. Doar sti ca toate (sau aproape toate) corpurile se topesc la caldura tongue
Asta cred eulaughing acum nu stiu daca e bine happy