| Pitic a întrebat:

Spuneti-mi cate ceva despre semnatura digitala, vreau sa stiu in ce consta, asa in mare nu foarte detaliat.

Răspuns Câştigător
| Marius151 a răspuns:

O semnătură digitală pentru documentele electronice este echivalentă cu o semnătură olografă pentru documentele tipărite. Semnătura reprezintă un eşantion de date care demonstrează că o anumită persoană a scris sau a fost de acord cu acel document căruia i s-a ataşat o semnătură. Semnăturile digitale permit autentificarea mesajelor digitale, asigurând destinatarul de identitatea expeditorului şi de integritatea mesajului.

1 răspuns:
| titi a răspuns:

E folosita in contabilitate (s-ar putea sa fie si alte domenii,nu m-a interesat) si poti completa declaratii ce tin de contabilitatea firmelor.Ti se da un stick cu care poti sa te autentifici si atat timp cat il ai instalat si conectat la un pc poti face depunerea de declaratii on-line,fara sa mai fie nevoie sa umbli cu hartii sau dischete pe la fisc, banci, etc.