| Adelaide a întrebat:

Stie cineva daca nu achiti o amenda RATB ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| valy a răspuns:

Depinde daca ai mai comentat.sau daca vor sa isi mai faca niste bani din buzunarul tau sau al parintilor tai poate sa adauge si alte tampenii.si ajungi in instanta.asa ca preferabil.sa nu mai circuli fara abonament, bilet, si in caz de iei amenda rogi parintii fara nici o rusine sa te astepte la sectia de politie cu niste baniwinking

8 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

hee hee Vesnica problema cu controlorii de pe RATB. Si eu mi-am luat o amenda acum cateva luni, greseala a fost sa am si buletinul de vot prin buzunar, aia sa fie 3 fraieri si autobuzul sa fie gol. M-au dat jos, mi-au scris amenda si cica sa vin in juma de ora cu 50 de lei ca altfel o sa trebuiasca sa platesc 100 de lei happy. Si eu, normal ca nu m-am dus la ei, ca odar nu eram prost, si dupa vreo 2 saptamani am primit o recomandata si mi-a ridicat foaia cu amenda de la posta, dupa vreo 2 saptamani am mai primit o recomandata si nu m-am imi dus sa o iau de la posta si cred ca s-au plictisit.
Si nu te speria, nu prea cred ca se omoara astia cu instanta... eram odata cu un prieten, eu aveam abonament, el nu, i-a luat buletinul, i-a scris amenda si cand asta s-a dat jos le-a rupt amenda in fata si a aruncat-o la gunoi si nu a patit nimic...

| arrriadna a răspuns:

Nimic. Da' cand e vorba de platitul impozitului la casa, sau de achizitionarea unei masini de exemplu apare acolo amenda si nu poti face nimic pana nu o achiti si p-aia big grin

| oky a răspuns:

Se inregistreaa la taxe si impozite, iar cand trebuie sa platesti impozitul o sa ai mai mult de plata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puscarie ce sa se intample. cel mai bine e sa va luati bilet sau abonament ca altfel va taxez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy pai, in principiu nimic dar pe viitor te vei gasi in baza de date a Fiscului Have fun...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy am primit si eu azi o amenda ratb in cel mai vechi autobuz din bucuresti pentru o statie. mi-am pus pe card 2 calatorii dar nu mi-a mers sa il validez.si tocmai atunci a venit controlorul. mi-a luat cardul l-a verificat si a zis ca imi vine amenda acasa... poate sa imi dea amenda doar pe baza cardului?

| Mai Tare Ca Un Drog a răspuns:

S.au schimbat regulile acum amenda este trimisa la politie. Eu zic sa achiti amenda de 45 lei altfell cand te vei hotari sa nu fie prea mare amenda (200 lei)

| mmmitgh a răspuns:

Da. Zic asta pentru ca am fost prins azi pe centrala de politisti iti pot vedea toate datele prin simplul fapt ca iti stiu numele. Iar recent amenzile de la RATB sunt trimise prin politie.happy