| XCoryZ a întrebat:

Stiti cumva daca "bobul" este un sport de iarna? Nu ma refer la boabele de grau, porumb...etc. laughing Daca este un sport de iarna, descrieti-mi-l putin, va rog! Adica in ce regiuni de munte se practica, daca se practica in grup...etc.

Răspuns Câştigător
| mattdemon a răspuns:

Da bobul este un sport de iarna foarte faimos la jocurile de iarna de la montreal el este o sanie ce atinge viteze foarte mari(aproximativ de 130km/h) este pentru 2-4 persoane.
In conditii mai simple (nu la sporturile olimpice) se practica prin prinderea in linie a mai multor sanii in genul :http://www.youtube.com/watch?v=p8LfKyZp3JY (repet in conditii neortodoxe canu are toata lumea bob special acasa)

2 răspunsuri:
| Stefbr a răspuns:

Pai bobul este de fapt o sanie cu o forma aerodinamica, care permite atingerea unei viteze foarte mari si de este un sport de iarna care se practica si la jocurile olimpice, cauta pe google! straight face

| antonyo14 a răspuns:

Bobul este un sport de iarna in care citiva oameni se baga in acel tip de sanie si se dau pe un anumit tip de panta si curbe scpecial amenajate pentru asta. periculoasa e viteva pe care o prinzi cu asa ceva dar asta e de locurile unde poti gasi asa ceva nu prea sunt informat dar cred ca se gasesc usor pe internetwinking