| KrisK1 a întrebat:

Sunt clasa a XII a, profil tehnologic, vreau sa ma mut la alt liceu.Inca nu am terminat semestrul 1 si nu vreau sa-l termin la liceul actual. Pot sa ma tranfer in conditiile astea? O sa-mi afecteze transferul daca nu mai merg la scoala semestrul asta, sau poate chiar tot anul asta?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Citeste art. 141, 145, 146, 147 din R.O.F.U.I.P ( http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/) --- se refera la transferuri
Nu te vei putea transfera daca nu promovezi semestrul I.De asemeni, exmatricularea fara drept de reanscriere in aceiasi unitate de invatamant si scaderea notei la purtare sub 6 iti poate afecta un transfer daca regulamentul intern al liceului la care doresti sa te transferi are prevederi speciale in acest sens. Pentru a preveni sanctiunea, poti face o cerere de retragere( daca esti major!)--- vezi art 150- incetarea calitatii de elev

1 răspuns:
| Dragos16V a răspuns:

Te poti muta. Insa vezi la ce profil te muti, macar sa fie tot ceva tehnologic, ca sa ai totusi o diploma de specialitate, in cazul in care vrei sa lucrezi imediat dupa, sau sa lucrezi in timpul facultatii, sau chiar dupa facultate daca o sa faci. Daca te muti la un liceu cu profil din ala aiurea de filologie sau stiinte umane, etc, n-o sa iei o diploma care arata ca stii o meserie ( cum au la unele profile: electrician, mecanic auto, etc. ), ceea ce ar fi un dezavantaj.