| LittleBlackDress a întrebat:

Sunt in clasa a X-a la un profil uman. Anul acesta m-am hotarat in legatura cu facultatea pe care vreau sa o urmez, iar acesta este medicina. Nu doresc sa ma mut de la acest profil deoarece sunt pe bilingv franceza si doresc sa invat aceasta limba foarte bine caci vreau sa aplic pentru o bursa in strainatate.Intrebarea mea este: trebuie sa fac meditatii doar la chimie si biologie? De cand trebuie sa ma apuc? Eu ma gandeam ca din clasa a XI-a ar fi foarte bine, dar nu stiu daca sa ma apuc de ambele materii de la anul sau sa ma apuc de una si de cealalta in clasa a XII-a. Astept un raspuns cat mai bun deoarece nu mai este mult timp si trebuie sa imi gasesc un profesor bun.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Buna Audrey,
E bine ca stii deja ce doresti sa urmezi mai departe si ca esti motivata.
Intereseaza-te in primul rind care sint probele de admitere in centrul universitar dorit ( in Iasi de ex anul asta a fost biologie SAU chimie, in altele a fost SI).
Daca e SI, e mai greu pentru ca din clasa a 11-a deja nu mai faci chimie, faci doar un amestec de stiinte simbolic. Iar pentru chimie ti-ar trebui meditator din clasa a 11-a pentru a invata fara stres materia.
Biologia e mai accesibila dar nu te baza ca o poti invata singura. Programa de admitere este complexa si greoaie si iar ai nevoie de un profesor care sa aiba deja materia structurata. Cu biologia insa se poate amina pina in clasa a12-a sau din vacanta 11-12.

succes!happy

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu mai știu ce se cere acum la examenul de admitere la Medicină!
Pe vremuri erau examene la : anatomie, chimie organică și fizica de clasa a 10 a. capitolul cu căldura și toată fizica de a 12 a!
Trebuie să înveți tu foarte bine și foarte mult!

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Ar fi bine sa incepi din anul asta ca nu strica