| SecretLady a întrebat:

TPU ajutati-ma si pe mine cu o problema la matematica va rog ca nu sti sa o fac st in clasa a 6a si nu stiu cum
Aflati cel mai mic nr natural mai mare sa egal cu 2 stiind ca impartirile n:5,(n+3); (n-2):7;(n-1):8 si (n+4):9 dau resturile 1, 5, 1, 3 respectiv 0 va rog m-am chinuit mult aseara si tot nu l-am rezolvatcrying

Răspuns Câştigător
| zuzyzuly a răspuns:

Stim ca n trebuie sa fie cel mai mic nr nat. pentru a obtine acelasi rez si la final, n:5 (n=6), (n+3):6 (n=9), (n-2):7 (n=10), (n-1):8 (n=12),(n+4):9 (n=5) Si acum nu stiu sigur daca trebuie sa adunam numerele sau le lasam asa, dar astea sunt rez.happy pentru. ca in cazul nostru impartitorul+restul=deimpartitul (n) funda?