| Dianaㄨ a întrebat:

TPU, help! Cu ce se curata argintul in afara de pasta de dinti [cu care nu prea functioneaza bine ]? Aveti mai multe metode? dau funda celui mai folositor raspuns.

Răspuns Câştigător
| MrFlavyus a răspuns:

Eu stiu mai multe metode de curatat bijuteriile din argint:
-intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.

- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac)

-sau exista solutia speciala pentru bijuterii.Se pun in acea solutie 5 min., apoi se scot si se clatesc cu apa. Se pun pe un propsop si se lasa sa se scurga de apa. Arata ca scoase atunci din casetuta. Aceasta solutie se gaseste la CELLINI, numai ca nu au tot timpul. Nu este scumpa, dar e grozava! -

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sunt in magazinele mari solutii care vin sub forma de servetele si freci bine pe argint ca sa iasa curat ori il lasi o noapte intreaga intr-un capac de la un tub de ras sau spray de subrat cu apa si gel de dus iar dimineata il clatesti cu apa si ramane impecabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intr-un vas bautura de tip cola, adaugi acele bijuterii cat sa le acopere, le lasi circa 24 de ore.

| Dianaㄨ explică:

Multumesc, v-am dat vot tuturor!

| Devyd a răspuns:

1. Lasa argintul intr-un castronel cu putin bicarbonat timp de o noapte si apoi sterge-l usor. Vei vedea cum se curata si capata stralucire.

2. Cu pasta de dinti fara sa fie folosita apa sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet.

3. Prin fierbere timp de 15 minute cu apa si sare de lamaie.

4. Nu trebuie sa frecati argintul deoarece isi pierde din stralucire. Poate sa fie fiert si cu detergent. Intr-un vas cu o lingurita de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aproximativ 5 minute dupa care se clatesc si se pun la uscat pe un servetel.

5. Argintul se mai curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.

6. Prin stergere usoara cu scrum de tigara.

7.Cu o periuta de dinti veche, sau alt tip de periuta mai moale, se face spuma cu sapunul de casa si cu periuta cu spuma se freaca obiectele din argint. Se pot chiar lasa putin sa stea cu spuma pe ele. Apoi se clatesc cu apa calduta.