| anonim_4396 a întrebat:

Unde se pot practica sporturi extreme in Constanta?

3 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Sporturi extreme la Cheile Dobrogei
()

După ce mai multe agenţii de turism din ţară au introdus în oferta propri, o destinaţie mai puţin convenţională, unde turişti pot practica alpinismul la malul mării, Cheile Dobrogei au devenit o atracţie şi pentru împătimiţii sporturilor extreme. Societatea Active Trening din Constanţa a avut iniţiativa de a organiza mai multe circuite de escaladă montană la doar 45 de kilometri nord de staţiunea Mamaia, în mijlocul stepei dobrogene, unde se află una dintre cele mai interesante rezervaţii naturale din judeţul Constanţa - Cheile Dobrogei. Traseele de escaladă sînt organizate pe versanţi abrupţi, cu înălţime de 40 de metri, şi sînt destinate atît căţărătorilor experimentaţi, cît şi celor care doresc să se iniţieze în tainele sportului extrem, pentru aceştia din urmă fiind asigurată instruirea cu personal specializat, echipament şi manuale, la preţul de 89 de lei pentru un curs complet. Această ofertă se adresează deopotrivă turiştilor împătimiţi de munte, amatorilor de escalade sau coborîri în rapel pe versanţi accidentaţi ori speologi amatori. Aici aşteaptă să fie explorate "Peştera Liliecilor" şi "Grota lui Adam", două dintre cele mai interesante complexe cavernoase din regiune, unde s-au găsit vechi urme de locuire, din paleolitic şi schelete ale urşilor de peşteră. Rezervaţia Cheile Dobrogei, aflată în custodia Academiei Române, se întinde pe o suprafaţă de 285 de hectare, speciile de fosile care se găsesc în pereţii calcaroşi fiind unice în ţară şi perfect conservate. Formaţiunile muntoase din zonă sînt foste recifuri coraliere ale Mării Thetis.

O altă ofertă extrem de atractivă, lansată de către touroperatori, pentru turiştii care aleg ca destinaţie de vacanţă Dobrogea este "Turul Deltei în canoe". Oferta se adresează persoanelor care preferă o vacanţă activă şi presupune deplasarea pe o distanţă de 20 de kilometri pe zi. Canoele sînt pentru două persoane, foarte stabile şi uşor manevrabile chiar şi de neiniţiaţi. Înnoptările se vor face atît în corturi, cît şi în pensiuni de două margarete, hoteluri plutitoare sau unităţi de cazare de trei stele. De-a lungul traseului, mesele sînt pregătite în regim de tabără, unde toată lumea participă la activităţile specifice, organizatorii asigurînd o barcă cu motor pentru intervenţii în caz de urgenţă. Preţurile pachetelor variază în funcţie de circuitul ales: 190 de euro/persoană pentru un tur de patru nopţi, 247 de euro/persoană pentru cinci nopţi, 303 euro/persoană pentru şase nopţi, 359 de euro/persoană pentru un tur de şapte nopţi pe toată zona Crişan - Mila 23 şi 398 de euro/persoană pentru un tur de opt nopţi.

sursa: http://www.telegrafonline.ro/......rogei.html

| GreenSky a răspuns:

In constanta este un skate parca foarte mare, Gravity Park parca se numea... daca esti un impatimit al skate-ului...
Si din care stiu se poate practica si bungee-jumping tot in constanta...nu stiu sigur...

| Jipa_Chris_1978 a răspuns:

Tocmai s-a deschis NRG Park in spatele centrului comercial Maritimo - pentru inceput e un teren de paintball...