| iuliana24 a întrebat:

Urgent!

Buna lume!

Vreau sa cumpăr 2 bilete de student pentru tren, unul fiind al meu, celălalt al altei persoane care nu face facultate, dar este de o vârstă cu mine. Ar putea sa călătorească cu biletul cumparat de mine?

Răspuns Câştigător
| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Poti lua bilete, dar la casa iti va cere legitimatia de student si va trece datele(numarul legitimatiei sau nume) pe bilet. Ideea e ca atunci cand vine nasul, acesta iti poate solicita si legitimatia si atunci va vedea ca ambele bilete au fost luate pe legitimatia ta. Personal am mers cu trenul iar unii nasi nu mi-au cerut si legitimatia. Acum depinde de noroc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru persoana respectiva va trebui sa platesti integral biletul, ca studenta tu poti cumpara doar un singur bilet.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti cumpara bilet de student daca nu prezinti legitimatia de student. Persoana neavand legitimatie, nu poti lua bilet. Credeam ca stii asta.

| Green66 a răspuns:

Nu, biletele pentru studenți sunt gratuite, in tren controlorul îți cere și legitimația.

| Nonolita a răspuns:

NU!
Studentii au gratuitate nelimitat dar cu o conditie: o calatorie pe zi.
Asa ca nici macar nu poti cumpara 2 bilete pe numele tau cum ti s-a sugerat mai sus. In sistemul informatic apar 2 bilete. Asa ca, pentru a doua persoana vei plati integral.

| Depoka a răspuns:

Ca sa poți cumpăra un bilet pentru student ai nevoie de legitimația de student! El nefiind student va trebui sa achite integral biletul. ( nr de la legitimație va aparea pe bilet)