| Cqtqlin677 a întrebat:

Vreau să învăț programare, de unde încep?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Nu da banii pe cursuri inutile.
Fa o facultate in sensul asta daca ai posibilitatea.
Invata singur din carti, meditatii poate, dar si de pe net. Cu pixul si hartia in mana. La inceput trebuie sa inveti bazele, adica ce e un algoritm, ce sunt variabilele, la ce e buna programarea, adica trebuie intai sa ii intelegi sensul si cum se aplica in viata reala, incepi cu probleme simple de matematica aplicate si pe urma treci la chestii mai complexe, incepand cu siruri, functii, grafuri si asa mai departe. Nici eu nu le stiu bine, dar stiu ca trebuie sa ai niste baze de matematica. La web design mai merge, dar in rest, sanse mici, fara cunostinte de matematica.
Cine iti zice ca nu trebuie sa stii deloc matematica, te minte.
Trebuie sa te decizi ce fel de programare vrei sa inveti, ca exista programare web unde inveti html si css, dar si programare propriu zisa, exista programare mobila, testare aplicatii, front-end sau back-end, unde sunt atatea limbaje din care sa alegi java, python, c++ sunt doar cateva exemple cunoscute.
E un domeniu foarte complex si cred ca ai nevoie de cineva care sa iti explice bazele, fie ca e pe net un tutorial, sau o persoana mai pregatita, un profesor.
Dar, la urma urmei, tot de tine depinde tot, pentru ca daca chiar vrei sa inveti, o sa inveti indiferent de ce obstacole intampini. Eu nu sunt programator, dar am facut liceul pe profilul asta si am o idee despre ce e programarea, am prieteni care programeaza din clasele 5-8 ca asta le-a placut si faceau si bani din asta de atunci. Dar asta se intampla, Atentie, daca si numai daca ai o pasiune mare pentru ce faci.
Daca nu iti place sa rezolvi probleme, de matematica sau de viata, in general, uita de programare, nu e pentru tine.
Daca, in schimb esti foarte orientat pe logica si rezolvarea problemelor o sa iti fie muult mai usor, pentru ca programarea asta urmareste, sa rezolve problemele oamenilor, sa le faca viata mai simpla.
Iti dau un exemplu, daca tu ai 10000 de mesaje pe e-mail si vrei sa cauti 10 mesaje specifice primite de la utilizatorul x, e mult mai usor sa faci un programel care cauta acele e-mailuri dupa niste criterii specifice, decat sa cauti prin ele pana adormi.
Asta e un exemplu foarte simplist, dar sunt atatea si atatea moduri in care se aplica.
Sunt multe surse de invatat, trebuie doar sa vrei, sa iti placa si sa nu te opresti la primul obstacol sau cand dai de niste errori si simti ca nu le mai dai de cap. Trebuie sa vrei sa faci treaba asta la modul profesionist, altfel mai bine abandonezi de pe acum sa nu pierzi timpul si te faci inginer, medic, avocat sau ce altceva vrei tu.
Ideea de baza este ca daca nu iti place, va fi un chin, dar daca iti place, nu te vor opri niste obstacole simple sau parerile unor straini. Bafta!
O sursa buna de invatat: w3schools.com

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Minim un curs.
Maxim, o facultate in domeniul IT.
Asta daca vrei sa o faci serios.
Un program adevarat cere multa munca, si multe cunostinte. Imi place sa cred ca programarea e ca si arta, are reguli stricte de care trebuie sa tii seama. Nu le stii, faci kitch-uri.
Daca te multumesti cu putin, sa faci niste mici programele, e suficient cu tutoriale, sau ce prinzi de pe net, sau de la altii.

| anonimg a răspuns:

Dacă ai bani, caută cursuri de programare în localitatea ta. Este bine să ai un profesor lângă tine.

| Frank51 a răspuns:

Văd că sunt multe răspunsuri legate de cursuri, însă bazele programării stau în cu totul altceva.

Începi cu niște matematică, mai exact cu logică matematică, șiruri, permutări, combinări. Apoi treci la algoritmi matematici, nu trebuie să fie dificili, cei simpli. Apoi treci la algoritmi fundamentali, sortări, minim, maxim, palindrom, etc.

După ce îți dezvolți puțin logica începi și îți alegi un limbaj de programare cu care vei rămâne o bucată mare de timp(măcar 6 luni), începi ușor cu tipuri de date, sintaxe, și mai apoi înveți funcții, clase, etc.

Nu îți pot spune chiar tot aici în câteva rânduri, dar sunt realist și îți spun că este foarte dificil să ajungi să lucrezi în domeniu. Trebuie perseverență și răbdare. Însă o dată ce ai prins un internship și îți vezi de treabă, ai jobul asigurat.

| IceRope a răspuns:

De la ceasul deșteptător.
Dacă pui o asemenea întrebare, sunt convins că ești foarte deștept și o să îți folosești logica asta sublimă în a ajunge cel mai bun dintre cei buni. Cap ai, minte...

| AlaSwek a răspuns:

Holla! Ma bucur ca vrei sa spui asta. Pai in primul rând, ar fi indicat sa nu începi cu tutoriale de nu stiu câte ore de pe YouTube.
Îți recomand ca pentru început sa înveți un pic lucrurile basic, îți recomand codeacademy.
După ce ai început sa pricepi cât de cât și ți ai format o logica cum se folosește și scrie, îți recomand sa te apuci de un proiect in limbajul respectiv. Da un proiect mare, cu multe lucruri. Așa am învățat eu și încă învăț.

Răspuns utilizator avertizat
| Scorillo a răspuns:

De la inceput -scheme logice, pseudocod, limbaje de programare de programare mai facile, gen basic, fortran. pascal, (macar notiuni de baza) apoi treci pe limbaje orientate pe opiecte ( C, C++). Dupa aia te poti orienta spre JavaScript, HTML, CSS, Jest, MongoDB, Node.js, React, Java, JUnit, PostgreSQL, C#, ASP.NET, XUnit, Docker, Shell, Hibernate, EF Core. Iti vei da seama catre ce vrei sa aprofundezi -Domeniul programarii e foarte vast cu posiilitati multiple.