| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Stiti cumva un site care corecteaza texte in limba romana, ceva gen: introduci textul si el gaseste greselile (de preferabil care nu tine cont de diacritice)?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai nevoie de un site exterior.
Descarci si folosesti Apache OpenOffice sau Libre Office + dictionarele aferente limbilor folosite de tine (licenta gratuita! ), iar dupa introducerea textului poti face verificarea corectitudinii gramatice sau sa cauti sinonime pentru cuvintele dorite. happy

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista pentru ca nimeni nu s-ar ocupa cu corectarea unor greseli gramaticale.
Nu mai vorbesc de partea de programare si chinul prin care ar trece cel care macar ar incerca sa dezvolte un astfel de proiect + taxele pentru server si multe altele.
Deci nu merita sa o faci cand exista site-uri de unde poti verifica formele corecte si intelesurile cuvintelor.

| NLS a răspuns:

Exact, cum zice Bula, orice editor de text (Microsoft-, Open-, LibreOffice, sau cel de la Corel, ...etc ) are optiunea de a corecta greseli inca din etapa de tastare.
Trebuie sa incarci dictionarul aferent limbii dorite, (Options, Language) si sa bifezi ce doresti in tabul Options- Proofing (cele 4 de jos de exemplu...Check spelling as you type, Mark grammar errors as you type,...)

https://goo.gl/images/4RL9Dh

Greselile sau cuvintele pentru care dictionarul gaseste alternative (considerante de el maipotrivite) vor fi subliniate cu rosu.