| lyoha a întrebat:

Am placa video Intel (R) G41 Express Chipset cu capacitatea memoriei de 798 mb da multe jocuri merg greu de ce, cind cerintele sunt de 256mb pentru acele jocuri?

1 răspuns:
| Sp33dyt a răspuns:

Cei 798 mb sunt partajati din ram. este o placa video integrata, cea mai slaba care o poti avea. jocurile respective cer un 256mb ram pe o placa video care contine aceasta memorie nu care "fura" din ram, o placa video separata inseamna si un pixel shader de min 1.1, accelerator 3d, etc...
pe scurt placa ta video NU e pentru jocuri. daca ai laptop ia-ti un desktop pentru jocuri, daca ai desktop ia-ti o placa video