| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa imi iau un laptop si are urmatoarele caracteristici: procesor Intel i5 de 2.6 ghz turbo boost pana la 3.2 ghz [ are doar 2 nuclee ] 4 gb RAM DDR3, placa video nVIDIA 710m de 2 gb, mi-ar merge pe acesta ultimele jocuri? este vorba de Acer aspire e1-571g, dau funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea dar sa stii ca are 2 nuclee dar are si 4 nuclee virtuale ( threads). Deci procesorul este bun. Un pic mai multa memorie RAM ar trebui.

| RB26DETT a răspuns (pentru Salontanul):

De RAM nu imi bat capul ca pot sa mai adaug, de placa video si procesor, atat ma intereseaza, daca poti sa imi explici cum vine faza cu 4 nuclee virtuale, adica fiecare nucleu virtual are cate 2.6 ghz?

| Salontanul a răspuns (pentru RB26DETT):

Nucleele sunt niste procesoare virtuale. Ele au frecventa apropiata de a originalului. Cele doua nuclee fizice sunt impartite in cate doua nuclee virtuale. Ele (fiecare) se ocupa de cate un proces si in felul acesta lucreaza mai rapid computerul. Placa video este dedicata ( o poti schimba) si este de 2Gb. Este destul de buna. Unde mai pui ca si procesorul are grafica incorporata ceea ce face sa fie si mai bun laptopul. Mai are si tehnologia Turbo Boost, care imbunatateste partajarea intre procesor si unitatea video. Nu sunt ele cele mai performante dar oricum sunt foarte bune si la pretul ala ce sa mai vrei?

| RB26DETT a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc de raspunsuri, placa video nu cred ca o voi schimba big grin poate voi mai pune o placuta de 4 gb RAM, eventual.

| Salontanul a răspuns (pentru RB26DETT):

Multumesc si eu pentru funda. Oricum sa stii ca 8 Gb. este maximum.