| Livvă_Livă_2001 a întrebat:

Am si eu o problema cu PC.ul pe care nu o pot depista, daca m.ati putea ajuta si pe mine v-as fi recunoscator.
Acum 2 luni aproximativ mi s-a stins dintr-o data, l-am aprins si nu mi se vedea absolut nimic pe monitor, de parca ceva bloca redarea video. Nu am depistat cauza problemei asa ca l-am dus la un centru specializat, la care mi s-a spus ca e placa de baza aceasta ar fi MSI H110m.
Am achizitionat o alta placa de baza din EMAG este vorba de ASUS Prime H110m acum cateva zile, am montato... atata bataie de cap ca dupa sa vad ca isi da restarturi intr-una.
Am testat in prima faza memoria ram, l.am pornit cu ramii in sloturi si isi da restarturi din 5 in 5 secunde... ceva gen, dupa l.am pornit fara rami si nu se mai restarteaza.
Memoria ram poate fi cauza restarturilor?
M-am mai gandit la o chestie... sursa poate nu mai da suficient curent.
Orice indrumare este binevenita, va multumesc.

5 răspunsuri:
| xZeRo a răspuns:

Cred ca poate fi si placa video.

| Livvă_Livă_2001 explică (pentru xZeRo):

Nu are de ce, daca era placa video nu isi mai dadea restarturi

| MihaitaRoGaming a răspuns:

Pentru a afla daca ai probleme cu memoria ram, foloseste unealta Windows Memory Diagnostic.
Cum se ruleaza:
1. Intri in meniul Start
2. Intri in Control Panel
Ai 2 variante:
1. Daca le ai sortate in categorii, apasa pe System and Security, apoi la Administrative Tools si din lista selecteaza Windows Memory Diagnostic, da dublu clic pe el si da pe prima optiune.
2. Daca le ai sortate cu icoane mari/mici, da la Administrative Tools si faci la fel cum am spus mai sus.
Dupa urmeaza instructiuniile de pe ecran.
Sper ca te-am ajutat. Funda daca vrei.

| Livvă_Livă_2001 explică (pentru MihaitaRoGaming):

Pai nu pot face aceste chestii deoarece nu apuca sa porneasca windows.ul, isi da restarturi unul dupa altul aproape instant, la fiecare 5 secunde

| Livvă_Livă_2001 explică (pentru MihaitaRoGaming):

Ma gandesc sa nu fie procesorul de vina, ori s-a spart pastila de siliciu din el ori nu stiu... am achizitionat ieri o alta memorie ram si degeaba, tot isi da restarturi.
Singurele piese neschimbate din el sunt sursa si procesorul, una din astea doua.
Sunt sigur suta in mie, dar poate gresesc... tocmai de.aia am cerut indrumari fiindca m.am saturat sa mai bag bani in el si sa vad ca nu functioneaza.