| Petrovic a întrebat:

Am un laptop pe care îl folosesc în fiecare zi în scop de serviciu de 2 ani și jumătate. În partea stângă are un couler care ventilează aerul cald emis de o componentă hardware. Problema este că se încălzește până la 35 - 38 de grade Celsius, când rulez programe (MS Access, MS Excel, Intranetul companiei). Observ că dacă accesez jocuri, temperatura crește până la 44 de grade Celsius.
Ce problemă ar putea avea? Ar trebui să îi schimb couler-ul? Dacă da, cât costă?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pot sa afirm cu destula certitudine ca 35-38 grade in light load si 44 grade in heavy load sunt temperaturi suuuuuuper ok pentru un laptop.

Apropo, componenta hardware de la care se ventileaza aerul cald este procesorul.

Nu are nici o problema, nu trebuie sa faci nimic - doar sa te bucuri ca ai un laptop destul de rece.

| iar99Teo a răspuns:

In prima faza ar trebui desfacut si curatat cooler-ul, aspirat radiatorul si pusa pasta intre procesor si radiator.
In mod normal e bine sa-l cureti periodic pentru ca se umple de praf si apoi se incalzeste.
Probabil ca cel mai bine ar fi sa il duci in service pentru operatia asta daca nu ai experienta si stii sa o faci singur.
Poate scapi si e numai praf si atunci nu e cazul sa schimbi cooler-ul pentru ca te costa putin mai mult ala.
Un cooler nou costa in jur de 100 lei poate chiar mai mult, depinde de modelul de laptop. Bafta!