| Cristiansfn a întrebat:

Bună!
Am și eu o întrebare,sunt in Germania și as dori sa descarc pe PC câteva programe pentru editat și office și scrie ca le pot descarca gratuit,primesc amenda?
Știu ca pentru filme,seriale,muzica etc. este ilegal, dar pentru programe pe care scrie gratis, pot?
Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu vad de ce ai fi amendat daca descarci un soft de tip open source, de exemplu in loc de Microsoft office sa descarci libre office!
cu alte cuvinte acolo unde producatorul unui soft mentioneaza ca este gratuit il poti descarca fara probleme!

La muzica, filme, seriale etc care sunt descarcate din surse piratate este logic sa se dea amenda pentru ca incurajezi pirateria si nu se platesc drepturi de autor, practic cei care creeaza un film dispun si investesc bani multi, daca 1000 de persoane cumpara acel film si alte 1 milion descarca gratuit, acel producator iese in pierdere!