| Rhfhdjsnanfbeeersssdfgg a întrebat:

Buna, doresc sa imi resetez Bios-ul, la PC, si din cate am inteles trebuie sa mut " jumperul, din pozitia initiala, mai in fata, si dupa sa l mut la loc, problema este ca nu il gasesc pe placa nicaieri, Cine mai stie vreo solutie de a reseta biosul?

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Scoti orice fir de pe unitate (curent, monitor, boxe, retea) si apoi scoti bateria de pe placa de baza si o lasi 1 minut. Apoi pui bateria la loc, pui firele la loc si pornesti - ar trebui sa pornesti un mesaj de eroare de la BIOS si sa te puna sa intri in el ca sa refaci setarile.