| xXLegendaryyXx a întrebat:

Buna seara.
Am si eu o intrebare legata de un nou procesor numit AMD Athlon II X4 640.
Bun sa incepem.
Am un calculator Acer Emachines EL-1352:
[img]http://www.techlocation.com/files/2010/04/Acer-eMachines .jpg[/img]
Sistemul calculatorului in prezent:
Procesor:AMD Athlon II X2 220 2.86 GHz
Memorie RAM: 4 GB 1333 MHz
Hard-disk: AHDD SATA 500 GB
Sistem de operare: Windows 8 Pro N
Placa Video: PowerColor Radeon HD5450 2GB

Am cautat pe net si am pus niste intrebari legate de sistem si am aflat ca PROCESORUL este slab daca vreau sa il folosesc la gaming si ca daca as vrea unul pentru gaming sa imi cumpar minim un i3 sau ceva mai bun de Triple-Core.

Bun.Ieri am terminat de adunat c-am toti bani de care aveam nevoie pentru un procesor bun si am cautat pe internet un procesor QUAD-CORE de la AMD care dupa cate cred mi-ar fi bun deoarece socket-ul placii de baza este AM2+; AM3 iar procesorul pe care l-am gasit este socket AM3.
Dupa cate vedeti in imaginea de mai sus unitatea centrala a PC-ului este foarte mica iar puterea placii de baza chiar nu stiu daca o sa poata sa duca procesorul pe care doresc sa il cumpar, dar dupa cate-va cercetari pe internet cred ca s-ar putea fiind-ca soket-ul este bun si pare sa functioneze.Mentionez ca am reusit sa pun o placa video destul de performanta in el:PowerColor HD5450 2GB si nu cred ca n-ar putea sa duca si procesorul.

Procesorul despre care vorbesc este AMD Athlon II X4 640 3.0 GHz.

Acuma prima mea intrebare este:
Daca imi cumpar acest procesor, pot ramane la sistemul de operare curent (Windows 8 Pro N) si sa rulez jocuri mai noi care sa mearga macar pe low sau medium fara sa se tot blocheze; jocuri precum: Starcraft 2, Call Of Duty Black Ops, Battlefield 3?(Nu prea joc jocuri doar in weekend dar mai mult folosesc programele de editare 3d performante cu ajutorul carora fac unele proiecte.)
Sau trebuie sa imi pun un sistem mai slabut precum Windows 7 sau XP?

O alta intrebare:
La sistemul pe care il am este bun acest procesor, v-a imbunatati cu mult mai mult performanta?

Si ultima intrebare:
Eu joc Battlefield 3 mai des iar placa mea video (am precizat-o mai sus) seteaza toate pe Low si Texturile pe Ultra High. Dupa cate am vazut la acest joc nu ii mare diferenta intre low si ultra, dar cu acest procesor v-oi putea sa joc jocul fara sa tot sacadeze macar pe low? Am pus aceasta intrebare sa vad daca placa video HD5450 este destul de buna impreuna cu noul procesor.

IMI CER SCUZE DE EXPRIMARE DAR SUNT IN GRABA IN ACEST MOMENT SI SPER SA MA PUTETI AJUTA CU INTREBAREA DE MAI SUS.VA MULTUMESC.

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Acea placa video HD5450 e principala componenta care te trage in jos, acea placa nu e destinata pentru gaming ci mai mult pentru filme si office.
1. Daca iti merg jocuripe pe windows 8, ramai la el.
2. procesorul ar trebui sa inbunatateasca performanta in jocuri precum battlefield 3 care sunt optimizate pentru 4 nuclee, dar fara o placa video decenta s-ar putea sa nu simti diferenta.
3.acea placa video HD5450 e principala componenta care te trage in jos, acea placa nu e destinata pentru gaming ci mai mult pentru filme si office.

2 răspunsuri:
| dulgherunicu a răspuns:

E foarte bine numai ca ti-as recomanda un proc Intel sint mult mai bune.

| psihopatik a răspuns:

Nu conteaza sistemul de operare care ruleaza pe calculator privind performanta jocurilor.Procesorul ales de tine este compatibil cu placa ta de baza, tb sa te uiti la cerintele joclui iar pentru a face un calculator capabil sa ruleze ultimele jocuri aparute de pe piata tb sa ai in vedere placa video, ram-ul si procesorul