| iulain13 a întrebat:

am un laptop Samsung rf511, cumparat recent, problema placa video.
Procesor i7 gen2, 2.0 Ghz
RAM 8 Gb
2 placi video, una integrata Intel HD 3000, 1.7 Ghz si una dedicata Geforce 540 M, 2.0 Ghz.
win 10
Nu imi merge mai nici un joc, am o problema ca atunci cand instalez driverul la geforce, de pe site-ul Nvidia imi apare eroarea "FIX SYSTEM THREAD EXCEPTION NOT HANDLED" si isi da restart la nesfarsit,, pe windows 7 imi aparea eroarea Blue Screen Of Dead, cam una si aceeasi, am zis ca daca pun win10 o sa se rezolve..am incercat mai multe versiuni de driver dar la fel. Si fara cea dedicata, placa integrata de 1.7 gb ar trebui sa imi ruleze jocuri destul de bunisoare.dar nu imi merge absolut nici un joc ..am incercat prima data gta5, care are cerinta minima la placa de 1 gb, dar nu merge, apoi cs source, nu merge, apoi spintires, care e joc de 600 mb, arhivat..nu merge, la gta5 imi zicea ca application stops working, la cs si la spintires apas dublu click si nu sde intampla absolut nimic, imi arata langa sageata ca se incarca cam o sec, apoi nu se deschide, nu se intampla nimic.
Laptopul e luat sh, nu am garantie, dar cel de la care l-am luat mi-a zis ca "trebuie sa configurezi switchingul dintre placile video". ajutor

8 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

De ce ai cumparat janghina aia?''Jocuri destul de bunisoare'' niciun bunisoare, nici macar 2gb n-ai pe placa video, e veche, slaba pentru jocurile din ziua de azi, acel 540m e la nivelul unui 720m/820m care si alea sunt mai bune datorita memoriei video, tu cred ca te-ai uitat doar la i7 si atat.GTA 5? Poate pe low cu 30fps, cam ai pretentii de la amaratul ala de laptop, mai ales ca e vechi si cine stie cat praf are in el.Mergi cu el la service sa ti-l faca aia ca nu stau sa-ti explic tot ce trebuie sa faci, e prea complicat pentru tine.

| iulain13 explică (pentru bogdan324):

Uite-te te rog putin la cerinte de sistem pentru gta 5, bineinteles ca ar trebui sa mearga. un prieten il ruleaza pe un i3 cu video de 1 gb,. 6 gb de ram. nu am zis ca ar trebui sa ruleze cele mai noi jocuri din 2016 ..nu am pretentia asta ca altfel dadeam 1000e. De ce atata hate..parca ai fi un copil de ala caruia parintii i-au cumparat cine stie ce computer si vrea sa umileasca pe altii..nu te inteleg. vorbesti aiureli, "janghina"? serios?

| iulain13 explică (pentru bogdan324):

Si pana la urma nu m-ai ajutat mai cu nimic, cs source il rulam pe high pe un pc cu 1 gb RAm si 512 mb video, zi-mi si mie ca vad ca tare esti priceput de ce nu ar merge. App am uitat sa specific ca e pe 64 biti. https://www.youtube.com/watch?v=Yki-e6SblSE
uite-te la asta si inceteaza sa vb inainte sa te documentezi!

| bogdan324 a răspuns (pentru iulain13):

Ce legatura are cs source cu gta 5? cs source merge si pe un cartof, si ce vrei sa imi arati cu un video in care gta 5 ruleaza cu 15fps pe o integrata? hd 3000-ul ala scoate 312 puncte in passmark, gt 540m scoate 655, tocmai tu mi-ai demonstrat ca gta 5 va merge cu 30-40fps pe low(din fericire rezolutia nativa, poate si 2-3 setari pe high, dar texturile vor arata oribil din cauza ca nu ai memorie video sa bagi un high-very high acolo).De curiozitate cat a costat laptop-ul ala? daca ai dat peste 1000 lei nu merita, in zilele asta

| iulain13 explică (pentru bogdan324):

Pai eu stiam ca placa integrata nu e prea buna, insa am zis ca totusi trebuia sa se deschida, insa intrebarea a fost pusa pentru a rezolva problema cu nVIDIA 540m. Laptopul a costat 1400 lei, si crede-ma ca nu gasesti absolut nici un laptop cu cerinte mai mari ca acesta la acest pret, daca poti demonstreaza-mi. Puteam sa imi iau un pc la banii astia poate mai bun, insa eu l-am luat pentru un prieten care vine in curand in tara si mi-a zis ca vrea laptop si nu pc, el nu prea se pricepe, iar daca lua unul nou de pe eMAG la pretul asta lua un i3 de 2.0, 4 gb ram si placa cam de 2 gb, si poate rula mai nimic.
Mie mi se blocheaza abia dupa instalarea driverului propriu zis, atunci cand incepe instalarea phsyx-ului, placa este citita, ..nu inteleg ce sa mai fac as incerca sa bag verisiuni mai vechi, dar pe win 10 nu am safe mode dupa ce imi apare acea eroare si trebuie de fiecare data sa dau restore la system, aproape acelasi proces ca la reinstalare, si dureaza mult, mi se sterge tot. Imi trebuie o solutie buna si sigura cat de cat!

| bogdan324 a răspuns (pentru iulain13):

Problema este ca windows 10 nu este recomandat pentru laptop, nu are drivere bune pentru el, daca bagi windows 8.1 te asigur 100% ca nu o sa mai ai probleme(asta daca laptopul nu are bube ascunse), in gta 5 o sa ti se intepe din cauza instabilitatii driverelor la placa video, pe 8.1 va merge lejer pe low-medium(nu garantez ca vei avea mai mult de 30-40fps,dar nu se va intepa din 5 in 5 secunde).Nu subestima placile alea de 2gb pe care le aveau acele laptop-uri, se intampla se fie mai bune ca a ta.Eu am gasit un laptop la 1400 lei cu nVIDIA 840m, i5 de generatia a4-a si 8gb ram, procesorul nu te uita ca-i i5 ca si ala e bun, dar placa video face diferenta, in plus daca te joci nu pui accent pe procesor si placa video, ala a vandut laptop-ul dar am unul asemanator aproape identic cu ala doar ca al meu are un i7 tot din generatia a4-a si iti spun, nu l-as da pe mai mult de 1500 de lei ca stiu ca nu il cumpara nici vecinu' de la colt.Baga-ti windows 8.1 ca altfel o sa regreti.

| iulain13 explică (pentru bogdan324):

Dar totusi si pe win 7 tot asa facea driverul de la nVIDIA

| iulain13 explică (pentru iulain13):

Eu vreau sa ruleze jocul.e tot ce vreau, treaba cu fps-urile ma enerveaza deja, dupa ce vad ca jocul mere apoi rezolv eu restul treburilor si pariez ca voi rula jocul pe high, garantez. Si cel pentru care l-am cumparat a mai zis de h1z1 sa i-l instalez, pariez ca iarasi o sa zici ca vai nu merge.