| anonim_4396 a întrebat:

Am un PC destul de prost si as vrea sa imi iau procesor si o placa video de gaming. M-am gandit la i5 pentru ca i7 nu imi permit... Asa, deci vreau sa imi iau i5 dar nu stiu placa, nu ma pricep la informatica si nu as vrea sa imi iau o porcarie de placa. Ce placa video (gaming) mi-ati recomanda?

14 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Uite un wishlist, am piesele astea, in afara de placa de baza si recomand http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2226022/, dar spune mi bugetul tau si ce jocuri ti ai dori foarte mult, si o sa ti l personalizez.

| BeagleLover a răspuns (pentru AlexDFY):

Eu ma joc Dead by Daylight, imi merge pe pc dar pe graficile LOW si tot am lag. Aaa, ti-as spune ce placa video am dar am uitat cum se afla si procesorul meu e mai slab decat un i3 dar si p-ala l-am uitat, cum se numea...

| BeagleLover a răspuns (pentru AlexDFY):

Am aflat placa video: AMD Radeon R7 200 Series, presupun ca e super naspa nu? xDDD

| BeagleLover a răspuns (pentru AlexDFY):

Siiiiii procesor Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8300

(Aaa, asta am gasit in pc)

| AlexDFY a răspuns (pentru BeagleLover):

Cel mai important spune mi bugetul, eu zic sa strangi cat mai mult, nu o sa regreti.

| CPAElites a răspuns (pentru BeagleLover):

Placa Video e de vina...
Nu poti face upgrade la i5 / i7 deoarece placa de baza are socket 775...
Daca cumperi un GTX 750 TI o sa-ti ruleze cu detaliile date pe Mediu ~60 fps-uri.
Ce buget ai?
Ai uitat sa ne spui cati gb ram are pc-ul!

| BeagleLover a răspuns (pentru CPAElites):

Deci mi-ai recomanda placa aia video? Momentan nu pot sa iti spun cati gb ram are. Aaa nu stiu ce sa zic, eu as cumpara o placa video buna si procesor i5 pana in 1500 lei, ajunge?

| BeagleLover a răspuns (pentru CPAElites):

Gb ram adica biti? Daca nu sorry, nu prea ma pricep. Pc-ul e de 64 bit

| CPAElites a răspuns (pentru BeagleLover):

Esti batut in cap?
Placa de baza nu suporta procesoare i5 / i7 / i3...
Ce sursa are?

| BeagleLover a răspuns (pentru CPAElites):

Well, nu stiam, sunt fata si nu ma pricep...

| CPAElites a răspuns (pentru BeagleLover):

Ok.
Spune bugetul maxim pentru componente!

| BeagleLover a răspuns (pentru CPAElites):

Maxim 1500-1600, atat imi permit, ce ar trebui sa imi iau ca sa fac upgrade la i5?