| Alexandrup a întrebat:

Ce inseamna placa video dedicata? Dar integrata? Multumesc!

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dedicata - componenta individuala, care poate fi usor schimbata; integrata - care face parte din placa de baza sau procesor, nu poate fi upgradata/reparata in caz ca pateste ceva.

| Alexandrup explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cum imi dau seama cand vreau sa cumpar un calculator daca e dedicata sau integrata?

| RememberTinKode a răspuns (pentru Alexandrup):

Pai intrebi, oricum de obicei Intel au placa integrata, cand il cumperi il intrebi pe ciumpalacu de vinde daca ai nevoie de placa video noua avand in vedere ca vrei sa il folosesti la...

| strengaritzza a răspuns:

Placa video dedicata este separata de placa de baza, cea integrata e integrata pe placa de baza. Pe cea dedicata o poti inlocui, pe cea integrata nu! De preferat e sa ai placa video dedicata.

Funda!

| Vasy0105 a răspuns:

Poti sa o schimbibig grin