| Xp4iN a întrebat:

Sunt un pusti de 12 ani si vreau sa imi dezvolt muschi cam cate genoflexiuni, abdomene, flotari trebuie sa fac intr-o zi?

Răspuns Câştigător
| CapitanulEvident a răspuns:

Iti cumperi frumos un set de gantere de 7.5 kg fiecare, si vezi cum ti se par in fiecare mana. Pentru un cadru oarecum impresionant trebuie sa iti lucrezi spatele, dand aspectul de umeri lati (cauta pe youtube exercitii precum ramat spate sau back rows) Urmatorul este pieptul, pentru care va trebui sa faci fluturari si impins din culcat pe spate (de asemenea cauti pe youtube dumbbell benchpress). Urmeaza bratele, punand accent pe triceps deoarece contrar opiniei publice, tricepsul da aspectul masiv al mainii (cauta pe youtube dumbbell arms workout). Daca vrei si picioare, faci genoflexiuni cu ganterele. Lucreaza fiecare grupa musculara separat intr-o zi : Luni faci spate, Miercuri piept, vineri brate, duminica picioare. Nu te forta si nu iti supraestima puterea, nu este bine sa te accidentezi de la varsta asta. Bafta!

1 răspuns:
| AlexandraDaria2015 a răspuns:

Cel mai important este sa ai o alimentatie sanatoasa.Intr-o zi iti propui de exemplu sa faci cate 5 genoflexiuni abdomeni flotari...etc,apoi urmatoarea zi mai adaugi cate 5.Trebuie sa faci asta pentru a nu te forta din prima(totusi ai 12 ani).Nu exagera prea mult, este posibil sa faci febra musculara sau alte probleme mai grave.Asa este cel mai bine pentru inceput. funda?