| BeYourSelf7 a întrebat:

Cum trebuie sa fie respiratia la flotari, abdomene si genoflexiuni?

Răspuns Câştigător
| ogreaxel a răspuns:

Poti face exercitii in serii, toate deodata, dar sa nu te fortezi prea tare. De exemplu faci 30 de ridicari cu fiecare mana dimineata, la pranz si seara. Cu timpul poti creste numarul lor. Sa le faci incet, ca si cum a-i ridica o forta mai mare pentru a se forma. Multa bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ogreaxel):

" faci 30 de ridicari cu fiecare mana dimineata, la pranz si seara", unul din cele mai stupide antrenamente posibile.

Invata sa te antrenezi, ce spui tu sunt aberatii de copii mici

16 răspunsuri:
| DraudeS a răspuns:

Inspiri la repaus, expiri la actiune. (Ex: Faci o flotare, tragi aerul cand esti jos, il dai afara in timp ce te ridici in brate)

| ogreaxel a răspuns:

Cand faci forta sa tii aerul in tine, iar cand te relaxezi sa expiri aerul apoi il inspiri. Te sfatuiesc sa nu faci abdomene, o sa iti distrugi coloana. Daca vrei sa ai un abdomen format iti spun alt fel de exercitii:
Ai nevoie de o bara, ceva in genul ca la tractiuni, dar il loc sa te ridici pe tine, ridica genunchii pana la piept, FARA SA TE RIDICI. Daca vrei sa se formeze ceva, fara sala, incearca exercitiile astea, sunt mult mai bune.

| BeYourSelf7 explică (pentru ogreaxel):

Ok. multumesc..si pentru brate? pentru ingrosarea bratelor.ce ar fi recomandat sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Tractiuni, flotari la paralele, flexii cu haltera ( sau bara Z ), extensii la scripeti sau cu gantere, flexii ciocan cu gantere

Alea sunt cele mai bune

| BeYourSelf7 explică (pentru Cosmin86):

Si cum se executa mai exact?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Uite aici :
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Fiecare exercitiu e aratat + clip youtube care arata cum se face

| ogreaxel a răspuns:

Daca ai greutati, faci exercitii cu greutati, poti face si flotari, dar nu prea se formeaza. Daca vrei brate, trebuie sa iti cumperi greutati.

| BeYourSelf7 explică (pentru ogreaxel):

Am doua gantere dar sunt usoare.3 kg.

| ogreaxel a răspuns:

Tu cred ca nu ai inteles intrebarea. El dispune de haltere de 3kg, ceea ce ai spus tu ai dat un search pe google, eu am spus din propria experienta. La mine s-au vazut rezultatele intr-o saptamana.
Apropo, va trebui sa lucrezi bratele constant, in caz contrar ele se vor micsora. Toti muschii se vor micsora, dar bratele se miscoreaza cel mai repede.

| BeYourSelf7 explică (pentru ogreaxel):

Imi poti lasa un id de mess? As vrea sa vorbim mai multe happy

| ogreaxel a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Nu prea stau pe messenger. Daca vrei iti pot raspunde aici la tot ce vrei sa stii sau sa ma contactezi pe facebook. http://www.facebook.com/lix.bitza

| Cosmin86 a răspuns (pentru ogreaxel):

Serios? Sa lucrezi bratele constant?

Bratele se lucreaza O DATA PE SAPTAMANA. Muschii se dezvolta IN ZILELE DE PAUZA.

Tu chiar esti un incepator, nu?

Frate, e PLIN netul de articole de fitness sau culturism ( sau poti intreba un INSTRUCTOR sau un sportiv profesionist daca ti-e lene sa citesti ), sa vezi ca muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Eu mi-am facut brate de 43 lucrand O SINGURA DATA pe saptamana. Aveam si eu perioade cand lucram brate de 2-3 ori / saptamana si le aveam MEDIOCRE.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Mai bine vorbeste cu un sportiv, nu cu un copil care lucreaza "brate zilnic"

| ogreaxel a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am spus zilnic, dar constant trebuie sa le lucrezi pentru ca bratele se micsoreaza cel mai repede. EL NU DISPUNE DE PREA MULTE LUCRURI, are doar haltere de 3kg. El a pus doar simpla intrebare cum trebuie sa fie respiratia. Gasesti peste tot pe youtube exercitii cu haltere, chiar si cu cele mici se poate forma. Poti intreba un instructor si iti va spune ca bratele se micsoreaza cel mai repede si trebuie sa le lucrezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ogreaxel):

Pai le lucrezi o data pe saptamana, ca orice alt muschi.

P.S. : bratele lucreaza si cand lucrezi grupele mari ( tricepsul intra cand faci piept, bicepsul intra cand faci spate, diferite zone din umeri intra la ambele, etc. ), deci practic se lucreaza de 2 ori pe saptamana - o data direct si o data indirect cand faci grupele mari