| alexelu54 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez o placa video, nu ma pricep eu prea bine la compatibilitatea cu placa de baza, etc. M-am gandit la urmatoarea placa video: http://www.emag.ro/......W2H4BBBM/. Am un procesor Intel Core 2 Duo de 2, 4 GHZ, si o placa video : Nvidia Ge force 210, memorie dedicata 512 Mb memorie sistem partajata 767 MB, si 2GB ram. Intrebarea mea este, va fi placa video pe care o voi achizitiona compatibila cu celalalte componente?
P.S: m-am gandit sa imi pun si vreo 4 GB ram
P.P.S: daca mai trebuie ceva specificatii referitoare la orice, sa imi spuneti si o sa vi le dau.

7 răspunsuri:
| CoL00SaL a răspuns:

Pune modelul placi de baza...

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Daca ne-ai spune si modelul placii de baza, ar fi bine big grin

| alexelu54 explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Placa de baza: ASUS P5ND2 SE

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

-Memorie RAM mai poti pune inca 3 (in cazul in care ai doar 1 acuma), dar trebuie sa fie DDR2 si pana in 667 de MHz.
-Placa asta video din pacate nu este compatibila, deoarece are PCI Express 3.0, iar placa ta de baza nu suporta asta. In cazul in care vrei neaparat alta placa, esti nevoit sa-ti iei una mai veche (ca an de fabricatie), care sa fie PCI-E x16, dar ti-as sugera sa-ti mai strangi bani si sa-ti schimbi placa de baza (asta inseamna sa-ti schimbi si memoriile, poate majoritatea componentelor, dar depinde de placa de baza), deoarece nu cred ca merita sa mai pui bani in asta.
Dar daca vrei chiar neaparat, poti cauta pe net placi video cu PCI-E, PCI-E x16 si PCI-e x1

| Gh3oK1ll3r a răspuns (pentru Gh3oK1ll3r):

Uite aici o placa care ar fi compatibila http://www.pcgarage.ro/......e-bracket/

| alexelu54 explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Mi-ai putea sugera si o placa de baza, nu foarte scumpa, care sa fie compatibila cu placa video?

| Gh3oK1ll3r a răspuns (pentru alexelu54):

Pot, dar se pare ca vei fi nevoit sa schimbi si procesorul si memoriile.