| extazyyy a întrebat:

Care componente sunt mai bune? Pentru GAMING?
Http://www.emag.ro/wishlist/2783640075
SAU
http://www.altex.ro/......last-light

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Uite ce as lua eu acum de ~5000 RON - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629644/ si codul 92WQ7UMX pentru 1% reducere, si totul e brici. :)

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Evident ca NU Myria. Care e bugetul si ce vrei musai? Nu de alta, dar se poate face o configuratie foarte misto si chiar mai ieftina la garaj, posibil sa nu ai nevoie de i7 daca te joci pe un singur monitor si nu faci proiectare/grafica...
P.S. SSD-ul e sfint.

| extazyyy explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult dar daca as lua un i7 3770k ar fi mai bun sau... tot la fel?
(doar pe un monitor joc)...

| KodrutZ a răspuns (pentru extazyyy):

I7 3770k, in majoritatea jocurilor, ar fi tot cam pe acolo, doar ca se incalzeste/consuma mai mult si, desigur, rupe in aplicatii gen encodari video, calcul numeric, procesare grafica, proiectare. Cu configuratia pe care ti-am facut-o acolo atingi fluierind 4-4. 2GHz. In alta ordine de idei, am un i3 cu SSD, 8GB ram, placa video cam trecuta (HD 4770 din 2009, cu 512MB GDDR5), insa inca zbirniie in tot ce ii dau (mai zille trecute am fost surprins sa vad ca in benchmark la ultimul Hitman mi-a scos in jur de 30 fps cu detaliile pe mediu si 2XFSAA, la 1280X1024, asta in conditiile in care citisem deja reviews in care se preciza ca e al naibii de solicitant jocul). Nu mai zic de joace de-alde War Thunder sau World of Tanks pe care le joc maxed out fara probleme. Un SSD si o placa de baza/RAM bune cuplate cu un i3/i5 fac treaba mult mai buna decit un i7 cu DDR3 la 1333 si placa de baza cu H61...

| extazyyy explică (pentru KodrutZ):

Cati GB liberi? pentru jocuri si programe am? in oferta care mia aratato? (nu prea ma pricep...)

| KodrutZ a răspuns (pentru extazyyy):

Ai HDD de 2TB, deci vreo 1900 GB, pe undeva pe acolo. Pe SSD pui Windowsul si programele uzuale, eventual cite un joc uneori, cum mai fac eu, dar e bine sa il ai cam pe jumate' gol sau mai bine (ca idee, la mine Windows 7 Ultimate + ceva browsere, Pidgin si alte programele mici imi ocupa undeva in jur de 35 GB) happy

| extazyyy explică (pentru KodrutZ):

Cat zici ca va rezista HD 7950 aia care mi-ai recomandato...La MAX SETTINGS.Cat va rezista placa pentru jocuri Detaliu-MEDIUM sau low nu cont calitatea sunt curios cat va rezista placa fara sa sacadeze jocurile.(FPS)

| KodrutZ a răspuns (pentru extazyyy):

Macar vreo 4 anisori...

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Uite ce as lua eu acum de ~5000 RON - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629644/ si codul 92WQ7UMX pentru 1% reducere, si totul e brici. :)