| denisuu513 a întrebat:

Care dintre aceste pc-uri sunt mai Ok pentru gaming, in special pentru GTA V/ Fivem, Forza Horizon 5, Farming simulator 22 etc.

Placa de baza : MSI B350M MORTAR cu update la bios

CPU : RYZEN 5 2600 6c/12t 3.9GHz

Placa video: HP GeForce® GTX 1070 8GB

Memorie RAM : 16 DDR4 Corsair Vengeance LPX 2x8 la 2400MHz

HDD : HDD Hitachi 3TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III

SSD : se poate monta la cerere

Sursa : DEEPCOOL DN650 DE 650W

Sau

- procesor Intel core I5 8400 - TurboBoost pana la 4.0 GHz
- placa video nVidia GTX 1060 3GB OC VR Ready
- placa de baza H370 Aorus gaming 3 Wi-Fi
- sursa full modulara corsair cx650f RGB 650w certificat 80 plus bronze
- RAM corsair vengeance pro 16GB 3200 MHz CL15 dual channel
- Spațiu stocare:
- 2x HDD WD de 1TB
- 1x SSD M2 Sata de 120GB
- 1x SSD M2 x2 512GB
- 1x SSD M2 x4 NVMe 512GB

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

A doua varianta vezi sursa sa fie modulara
Carcasa sa aiba air flow si coolere de la Arctic

| Trixt3r a răspuns (pentru aditimus):

Ești sigur? Eu cred ca placa video nVidia GTX 1060 3GB OC VR Ready este buna pentru jucat ping-pong, nu pentru gaming happy

| aditimus a răspuns (pentru Trixt3r):

Eu am cu 2 Giga deci nu ai cum sa imi zici mie ca joc ping pong mai ales ca editez video si gaming...

| Trixt3r a răspuns (pentru aditimus):

Pe 2 GB cu 128 de biti nu poti sa joci nici jumate din jocurile mentionate de el pe low settings. Dar ma rog, daca tu zici ca-ti faci treaba si editezi cu ea, bravo tie, sa fi mandru pentru ca-i o performanta happy

| Trixt3r a răspuns:

Placa video de la primul face diferența, dar procesorul de la Nr2 este puțin mai bun decât cel de AMD.

Daca ești pe buget restrâns, primul fără dubii, cu toate ca-s anti AMD.

| denisuu513 explică (pentru Trixt3r):

Sunt cam la același preț

| Trixt3r a răspuns (pentru denisuu513):

Asteapta mai multe pareri, sa nu ma crezi pe mine care a comentat primul. In gaming, 80% conteaza placa video.

Daca comparatia este intre cele doua, atunci cel mai bun este pe departe primul, datorita placii video. Placa de baza si procesorul le poti schimba pe viitor mai ieftin, daca ai nevoie de upgrade. (comparand cu schimbarea placii video care-i pe la 3000 de lei acum la primul PC si 1200 la al 2-ilea PC).

Ca si investitie, primul te tine mai multi ani, pe cand la a 2-ilea o sa fie nevoie sa-i schimbi placa video curand, 2-3 GB de VRAM si 128 de biti nu au viata lunga.