| Neculau_Codrin_1990 a întrebat:

Cau un mmorpg gratis sau de cumparat care merita jucam cu mai multe clase nu doar 3-4, populat(international daca se poate)as vrea sa precizez ca as vrea sa aiba o grafica decenta sau chiar buna si sa nu fie pe browser

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

ArcheAge, Skyforge, Guild Wars 2 (a devenit free to play destul de recent), Rift, Tera, Aion, poate Age of Conan: Unchained (sau poate nu), Vindictus, Cabal2 daca ti-a placut cabal, Scalret Blade daca nu esti gay, Allods daca vrei o copie prost facuta a WoW.

| Neculau_Codrin_1990 explică (pentru William):

Am jucat skyforge nu mi pare chiar foarte bun mai mult plictisitor unde ai doar 3 clase... am sa le vad si pe celelalte pe care le-ai zis.

| Neculau_Codrin_1990 explică (pentru William):

Am jucat skyforge nu mi pare chiar foarte bun mai mult plictisitor unde ai doar 3 clase... am sa le vad si pe celelalte pe care le-ai zis.Crea ca aleg sa merg pe tera, aion sau vindictus.Care ar fi parerea ta despre acestea?

| William a răspuns (pentru Neculau_Codrin_1990):

Aion nu am jucat foarte mult (pentru ca nu mi-a placut) dar cresti destul de bine si sunt multi jucatrori. Nu mi-a placut ca are tab targeting. Tera mi-a placut mai mult, am un slayer de lvl 65. In Tera ataci cu click (ca in metin2) este foarte usor sa cresti, gasesti mereu pe cineva sa te ajute si nu prea ai nevoie de gold. Itemele le poti lua din instante (dungeons) daca ai rabdare. Totusi jocul are multe defecte. In primul rand nu poti sa mergi pe unde vrei. In stanga si in dreapta este munte (http://skoroapps.com/apps/tera/Content/Maps/basilisk-crag.jpg) iar de multe ori trebuie sa ocolesti 10km ca sa ajungi unde vrei, monstrii sunt aggro iar asta e foarte enervant cand ai o misiune sa culegi plante. La inceput este dificil sa inveti cum sa avansezi in lvl si sa faci rost de iteme, nu stiu cum sunt altii dar eu am irosit mult timp cu misiuni inutile pentru ca nu stiam cum sa fac exp mai repede. O alta problema este ca nu te poti teleporta dintr-un oras in altul decat pe distante scurte. Daca vrei sa mergi intr-un oras indepartat trebuie sa astepti 2-3 minute sa treaca o animatie la care nu poti sa ii dai skip. Partea buna este ca poti cumpara pergamente de teleportare pentru fiecare oras, partea proasta e ca acele pergamente sunt cam scumpe la inceput cand nu ai bani. Dupa ce ajungi la nivelul maxim observi ca nu mai ai mare lucru de facut, poti sa farmezi instante pentru gear, sa faci vanguard requests pentru gold pe care il dai pe gear, sa faci misiuni pentru a aduna repotatie la un npc, cu reputatia cumperi gear si sa faci dueluri cu altii. Cu alte cuvinte distractia se termina cand ajungi la lvl maxim (cel putin pentru mine a fost asa). Sistemul de lupta este foarte bun, trebuie sa te feresti de atacurile monstrilor (doar aia mari si bossi din instante) ca sa nu te omoare deci nu o sa te plictisesti la misiunile unde trebuie doar sa omori monstri.
Vindictus nu am jucat dar pare foarte interesant :D.

| Neculau_Codrin_1990 explică (pentru William):

Mai mult caut un MMORPG mai grelut ca sa stiu ca pot munci mai mult si ca nu-l voi termina repede.Cum ar fi la farmat am rabdar dar sa merg jumatate de mapa pentru ceva sincer nu pot avea rabdare tot nu reusesc sa gasesc un MMORPG pe placul meu daca ai avea timp sa explici cele mai bune pe care le-ai jucat m-ai ajuta enerm.Multumesc anticipat.

| William a răspuns (pentru Neculau_Codrin_1990):

Age of Conan: Unchained mi s-a parut greu. Monstrii erau destul de puternici, aggro iar monstrii erau neobisnuit de puternici. Nu stiu cum este mai tarziu dar la lvl mic ai niste misiuni foarte enervante. Nu cred ca este mult grind in jocul ala doar ca e cam greu sa omori monstrii fiindca au atac mare si vin mai multi pe tine.
Am jucat metin2, acolo e mult grind dar nu ti-l recomand, jocul e praf acum. Perfect world international este estul de greu. Am vorbit cu cineva si mi-a zis ca durat un an sa ajunga la lvl 100. Jocul nu mi se pare foarte bun din cauza graficii dar are 10 clase si poti sa iti faci caracterul cum vrei iar rata de exp este mica in comparatie cu alte jocuri. https://www.youtube.com/watch?v=P2K2iqTeiqE
Cabal 1 avea rata de exp mica dar e cam vechi. Ai putea sa incerci Runes of Magic, mie mi s-a parut prea greu. Nu sunt multi jucatori, misiunile nu au auto path iar grafica este invechita. Celelalte jocuri pe care le-am jucat nu au fost grele ci doar plictisitoare.
Allods mi s-a parut interesant dar m-am saturat rapid de tematica aia steampunk.
Jade Dynasty are potential, nu stiu de ce sunt goale serverele. http://jd-wiki.perfectworld.com/index.php/Ascension
Neverwinter nu este prea greu dar nici usor. Totusi daca joci multe ore pe zi nu o sa mai para greu.
Am uitat de Warframe. Cred ca asta e jocul pe care il cauti. Ca sa ai un gear bun trebuie sa farmezi misiuni in prostie. In jocul ala armele au mods, adica bonusuri (X% mai mult damage, +x viata, +x scut etc). Mods pot fi inlocuite cu altele si pot fi upgradate pana la nivelul 11. Problema este ca le upgradezi consumand alte mods. https://www.youtube.com/watch?v=16qTydMRQNI
Momentan joc Smite si Echo of Souls. EoS este foarte usor, in mai putin de o luna ajungi la nivelul maxim daca te tii de el. Iti recomand sa incerci Age of Conan: Unchained si Warframe sa vezi cum ti se par.

| Neculau_Codrin_1990 explică (pentru William):

Am sa ma interesez despre ele si ai avut dar sper sa nu fie asemanator ca metinul il urasc pur si simplu daca nu bagi cateva sute de euro esti varza si iti pierzi timpul aiurea si imi plac jocurile unde pot munci si pot deveni bun fara a baga bani in joc exclud jocurile pay to play exemplu diablo.Voi reveni cu un raspuns la cele 2 jocuri sa le incerc mai intai multumesc.

| Neculau_Codrin_1990 explică (pentru William):

Warframe sigur nu caut ceva daca as putea zice clasic unde pot face grupe sa batem un boss sau raiduri deoarece singur nu prea are farmec ai avea niste pareri?

9 răspunsuri:
| Neculau_Codrin_1990 explică:

Sau ce parere ai despre diablo 3?

| William a răspuns (pentru Neculau_Codrin_1990):

Nu am jucat diablo 3.