| anonim_4396 a întrebat:

Ce jocuri cu cartile de joc mai stiti.in afara de Macao, Tabinet si Razboi?
Va rog, nu stiu ce sa ma mai joc cu o prietena.

Răspuns Câştigător
| emmyl a răspuns:

Eu știu "Cit". Posibil să aibă și alt nume. Se joacă în minim 3 și e amuzant. Improvizat se poate juca și-n doi.

:
-se împart toate cărțile
- unul începe și pune 1, 2, 3 sau chiar mai multe cărți jos, cu fața în jos
- și spune ce cărți a pus, sau minte(poate pune doar un fel de cărți- doar cărți de 5 sau doar A sau doar Q, etc).
- următorul are 3 variante: -pune și el cărți( și spune că a pus și el un 5 sau doi de 5, deci același tip de carte și jocul merge mai departe); -a doua variantă: spune CIT (atunci se verifică ce a pus jucătorul anterior: dacă corespunde ce a pus cu ce a spus cel ce a spus CIT ia toate cărțile de jos, dacă nu corespunde jucătorul care a mințit ia toate cărțile de jos; jocul continuă, cel care nu a luat cărțile de jos pune primul orice carte ); -mai este opțiunea PAS( dacă nu vrei să pui cărți, atunci pune următorul; dacă toți jucătorii spun PAS, cel care a pus ultimul cărți jos poate să schimbe "am pus trei de J". În continuare toți trebuie să pună J(la un moment dat se termină toți de J și ori cineva pune o altă carte și minte, ori toți spun PAS și se schimbă cartea)
- scopul e să scapi de toate cărțile, astfel câștigi
- când joci doar în doi alegi doar o mică parte din cărți la întâmplare, astfel nu știi câte cărți de fiecare fel sunt.
Chiar și cel care pune primul poate să mintă punând doi de 7 și spunând că a pus doi de 10. dacă e prins ia cărțile, dacă nu când îi vine rândul pune iar alte cărți și spune că pus 10. și când cineva din cei ce urmează spune CIT este prins și ia cărțile, sau chiar atunci pusese cei doi de 10 și cel care a spus CIT ia cărțile de jos.
Nu știu dacă ai înțeles.
Cred că se mai numește "minciunica"

3 răspunsuri:
| Fernando9Torres a răspuns:

Iti zic 2:
1.Cruce
2.Suster(asta e de mult bunicu m-a invatat sa joc)

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Poi,explicati si cum se joaca:d

| Puffy23lvSoparla a răspuns:

Poker.Mie imi place sa joc Poker pe bani.Mai e Septica. parca asa ii zicea nu mai tin minte ca jucam cu unii cand eram mai mica.