| popcornportocaliu a întrebat:

Spuneti'mi si mie cateva jocuri cu cartile de joc.si explicati cum se joaca! Funda!
PS:Fara macao, razboi, tabinet si poker.

2 răspunsuri:
| Poker-Blog.RO a răspuns:

Daca vrei sa inveti poker uite aici un link cu regulamentul: http://www.poker-blog.ro/2009/08/regulament-poker-texas-holdem.html - daca mai ai intrebari nu ezita sa pui intrebari acolo!

| biancutsa_7385 a răspuns:

Toci.se pune pachetul pe masa de joc si pe rand fiecare jucator trage cate o carte.cine trage A trebuie sa in puna langa pachet unde o sa se puna si restul cartilor, la rand (A, 1, 2,3, 4,5,6,7,8,9,10,J,Q,K si dupa iar de la inceput.nu trebuie sa fie toate ce acelasi semn adica inima rosie, romb...acest pachetel se numeste "casa") daca cel din fata ta are, spre exemplu, un sase isr la casa este tot sase, mai intai trebuie sa pui la casa. daca unul dintre jucatori nu observa ca are o carte pe care sa o puna fie la casa, fie la alt jucator, trecuie sa spui "toci"(de aici si numele jocului), iar cel care a gresit nu are voie sa mai mute acea carte. dupa ce ati terminat pachetul de carti acesta va fi impartit in 2, 3 in functie de numarul jucatorilor.cand s-au fosmat aceste pachetele se intorc cu fata in jos si acum fiecare jucator va trage carte din pachetelul lui.scopul cartilor este sa ramai fara carti.