| NicuComam a întrebat:

Ce placa de baza este compatibil și bună cu procesorul Intel core i3-10105F socket 1200? Am placute ram Fury 2x8 gb, 3200mhz. Am înțeles ca acest procesor nu are părți video pentru plăcile de baza cu necesitate procesor cu Intel Grapfics, adică fără F. Va merge cu oricare placa de baza ce suporta procesoare 10th și 11th, cu socket 1200, și plus placa video cumpărată separat și montata? Voi fi recunoscător! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

În principiu orice placă de bază care este făcută pentru socket 1200 va merge. Atunci când îți configurezi sistemul ia seamă de ce placă video vrei să instalezi, și bineînțeles asigură te că power supply ul este adecvat. Fă un calcul de câți wați îți trebuie și dă o marjă de eroare de 25-50%. Adică dacă îți trebuie 600w ar fi cel mai bine să îți iei un power supply de 750 - 900 w.

| NicuComam explică (pentru carevaescu):

Https://www.emag.ro/......DZQ32BYBM/ cu aceasta placa de baza vreau sa pun în funcțiune, o placa video, Asus Phoenix Radeon™ RX 550, 4GB GDDR5, 128-bit și componentele specificate. Deci, am înțeles ca, procesorul de 10th socket 1200 cu F, va merge pe placa de baza cu socket potrivit elementului, dar numai dacă se montează placa video. Am înțeles bine?!

1 răspuns: