| Bobbye a întrebat:

Cine a terminat Prototype 2 si imi poate descrie pe scurt jocul?

Răspuns Câştigător
| anonimguy3 a răspuns:

Din punctul meu de vedere Prototype 2 nu e un pas inainte fata de predecesor.

In primul rand avem un nou personaj, acela find Heller. Un soldat militar care se lupta cu corporatia mare si rea din joc care am uitat cum se numeste. Il intalnim pe Heller din primele minute de gameplay. El fusese trimis de o corporatie in Red Zone (cea mai intoxicata zona din joc) ca sa verifice ce se intampla acolo. El si cu soldati trimisi in misiune sunt atacati de niste zombalai si fac pana la camion (nu pana la roata, ci se rastoarna camionu). Colegii lui Heller sunt ucisi de zombalai, iar el este lasat singur la datorie cu zombalai.

Aici il intalnim si pe fostul erau al primului prototype, ESTE MULT IUBITUL, ALEXXXXX MERCERRRR! :O Dar spre dezamagirea fanilor el este personajul negativ de aceasta data. Heller il intalneste pe Alex imediat dupa ce se rastoarna cu camionul. Esti pus sa il alergi pe Alex pana la un punct, apoi el dispare si trebuie sa fugi de ditamai scarba de monstru pana la un punct, apoi surprise te ataca un brawler.

Dupa faza cu brawler-ul, vine o secventa cinematica unde cei doi protagonisti principali se intalnesc fata in fata. Alex il infecteaza pe Heller cu virusul pe care i-am uitat si lu asta numele (am jucat jocul acum 1 an si ceva numai il tin bine minte).

Heller lesina dupa ce este infectat si este capturat de corporatia rea. Heller se trezeste intr-un laborator de teste ca un soarece de laborator. Aici inveti mecanicile de joc principale. Evadarea din acest laborator find ca primul tutorial al jocului.

In fine mi-e lene sa explic tot jocul si cum se desfasoara si mai s-ar din argument.

Alex a infectat mai multi interlopi din New Work (daca imi aduc aminte ca e orasul?), jocul avand mai multi bossi pe parcurs. Alex se intrece cu gluma, enervandul pe Heller constant.

Heller chiar daca ''era'' un soldat, avea si el o familie. Tatul lui era un preot care acuma se ascundea intr-o biserica parasita, doar Heller vizitandu-l cand avea de nevoie de un sfat. Heller avea si o familie, cu 2 fetite si o sotie. Alex i-a omorat sotia si o fetita ca un nesabauit, si colac peste pupaza pe la jumatatea jocului, ii omoara si tatal. Cealalta fetita a lui Heller daca imi aduc bine aminte, a fost salvata de cineva dar numai stiu cine.

Abilitatile lui Heller sunt cam aceleasi ca si a le lui Mercer. La inceput de joc nu ai nici o abilitate, abilitatile find dobandite pe parcurs ce avansezi. Abilitatile sunt 6 mari si late: ai o abilitate ce iti face mainile tepoase si cu gheare mari (ca la browler), unu iti da niste bumni plini de pietre (ca la alt monstru care numai stiu cum se cheama), una iti transforma mana dreapta intr-un lant foarte ascutit la varf, care se poate lungi pana la vreo 6 metri cred, alta iti face mainile niste chestii ciudate care iti dezmembreaza inamici intr-un mod ciudat, si ultima arma la maini e celebra sabie care toti stim ce face. Ultima abilitate daca o pot numi asa, ar fi un radar cerebral ce te ajuta sa detectezi anumite tinte pe care trebuie sa le vanezi. (doar in misiuni este valabila)

Gameplay-ul e acelasi ca in primul joc, poti distruge tankuri sau elicoptere (le poti si controla), sa absorbi inamici pentru ati regenera viata, si sa iei arme de la soldati si sa le volosesti. (poti folose chiar si armele de la tankuri sau elicoptere).

Grafica nu surprinde dar, e destul de reusita. Sunetul e demential, daca ai niste casti ti se va sbarli pielea pe tine cand auzi un monstralau turbat.

Finalul, e Mercer vs Heller FIGHT!

Am sarit multe etape, dar miera lene sa fac un ditai comentariul. happy

Jocul merita jucat daca esti fanul primului joc, sau vrei sa incerci cv nou.

Bafta!

| Bobbye explică (pentru anonimguy3):

Multumesc pentru raspuns!

1 răspuns: