| Mihai1499 a întrebat:

Cine stie toate regulile de la brichetuta?
E un joc cu carti, care se incepe cam asa: in mijlocul mesei se pune un totem (bricheta) si se impart toate cartile ca la razboi, sa nu-si vada nimeni cartile.
In fiecare runda se adauga o regula, pana la 7.
Prima: daca 2 jucatori pun aceeasi carte jos trebuie sa ia totemul. Cine pierde, isi ia cartile si pe ale celui care a castigat. Dacă cineva darama totemul sau il ia cand nu trebuie ia cartile tuturor de jos.
In runda 2 daca cineva pune jos 7, toti trebuie sa ia totemul. Cine ia totemul isi pune cartile sub totem, pune alta carte si cine pierde data viitoare la totem ia si cartile de sub el.
De aici nu mai stiu regulile prea bine regulile. Stiu ca in runda 7 daca cineva a pus jos 10 te comporti ca si cum cartea ta e cea a celui din stanga ta (desi daca pune cineva 7 pui cartile tale sub totem, evident), daca pune cineva J, la fel dar cu cartea din dreapta, 1 J si 1 10 se anuleaza reciproc.
As-ul face ceva, desi nu stiu ce si una din reguli spune ca daca pui o anumita carte jos, regulile pentru luat totem se schimba pe culoare (inima,caro, trefla, pica), nu pe simbol (8, 2, J, 7, K...).
Runda 8 e doar cu prima regula, dar daca iei totemul chiar si cand e 7, iei toate cartile. E foarte greu dupa ce ai stat 5-10 minute invatand reguli.
O runda cred ca se termina cand isi termina cineva cartile. Atunci i se pune un punct si cel cu cele mai multe puncte castiga sau asa imi amintesc.
Imi poate spune cineva care sunt celelalte reguli pe care nu mi le amintesc (s-ar putea ca una din ele sa fie ceva legata de daca cineva pune 3 sau 2 (probabil doar 3) intra in razboi cu orice 3, 2 si 4 pus chiar si dupa 1 razboi, desi nu sunt sigur)?
Daca au citit si cei care nu stiau de jocul asta, ce parere aveti? Ati juca? La ultima intrebare puneti raspunsuri doar dupa ce aleg cel mai bun raspuns de la prima.

Răspuns Câştigător
| YourFriend a răspuns:

Heya, a trecut mult timp dar poate inca mai cauti regulile asa ca m-am decis sa ti le enumar. Dar mai intai as vrea sa-mi raspunzi si tu la o intrebare... De unde si de cand stii de jocul asta? big grin

1. Razboiul. Cand 2 jucatori au aceeasi carte in fata lor, acestia intra in razboi. Primul care ia brichetuta de pe masa castiga; cel care pierde ia cartile de jos a amandurora si le pune dedesubtul pachetului lui.

2. 7-le. Oricine intoarce un 7, toata lumea sare la brichetuta. Cine o ia, isi pune cartile sub brichetuta si intoarce urmatoarea carte. Urmatorul care pierde un razboi ia si cartile de sub bricheta.

3. As-ul. As-ul intra in razboi cu cartile de acelasi simbol cu el (inima rosie, romb, inima neagra, trefla).

4. 10-le. Daca e un 10 pe masa (nu sub bricheta si nici acoperit), toata lumea gandeste cu cartile celui din stanga lui.

5. 3-ul. 3-ul este o carte razboinica. El intra in razboi si cu 2-ul, si cu 3-ul si cu 4-le. 2-ul cu 4-le nu intra in razboi.

6. J-ul. J-ul este exact la fel ca si 10-le, dar toata lumea gandeste cu cartile celui din dreapta lui. Daca e si un 10 si un J pe masa, se anuleaza.

7. Autobaza. Oricine da o carte peste o alta carte cu acelasi numar, toata lumea sare la brichetuta ca la 7. Cine ia bricheta isi pune cartile sub bricheta si intoarce urmatoarea carte.

8. Fara reguli. Se mai joaca un joc revenind doar la regula cu razboiul. Cum ai zis si tu, intr-adevar, e ceva mai complicat sa joci dupa ce ai stat atat sa inveti restul regulilor big grin

Sper ca inca mai aveai nevoie de ajutor, si nu uita sa-mi raspunzi si tu la intrebarea mea te rog big grin
De asemenea, daca ai fi interesat in "extension-pack"-ul de la brichetuta, mai multe reguli cu care poti juca, imi poti scrie si ti le voi zice. Regulile noi sunt contributie personala, inventate de un prieten de-al meu si de mine.

| Mihai1499 explică (pentru YourFriend):

De joc stiu dintr-o tabara, cred ca din 2013, vara. O prietena din judet ne-a invatat si obisnuiam sa jucam vreo 6.
Cand m-am intors din tabara si am vrut sa joc, eu fiind singurul care stia regulile, avand in vedere ca nu au vrut la inceput sa joace decat 2-3 prieteni si fiind un joc complicat si ca eram prea putini nu le-a placut. sad, asa ca nu am mai jucat si am uitat.

Parca era si o regula de schimbat sensul. Cred ca jucam cu A schimba sensul si daca nu am inventat asta, Joker-ul trece pe culoare.

Si da, vreau sa stiu si extension-pack-ul. Daca vrei, pot pune o intrebare separata in care pun regulile si intreb de propuneri la reguli, daca te intereseaza cate raspunsuri ai.

| YourFriend a răspuns (pentru Mihai1499):

Nu ma prea intereseaza numarul de raspunsuri, s-asa nu prea stau eu pe TPU, mai mult ma bucur ca sunt oameni care vor sa invete brichetuta decat o funda aici laughing Mai stii cumva cum se numea tabara respectiva? Esti cumva din Botosani? Scuze de intrebari, sa explic un pic de extension-pack...

Cum functioneaza? Pai in loc de jocul 8 care ar fi fara reguli, adaugi una din regulile noi pe care o sa ti le zic mai jos si scoti cate o regula de la 7 in sus.

Regulile:
- 5-ul. Cinci in binar este 101, tu esti 0-ul din mijloc. Oricine da un 5, cel din stanga si cel din dreapta lui intra in razboi.
- 9-le (regula mea preferata). Oricand este un 9 pe masa se dezactiveaza TOATE regulile... Oricine ia bricheta in timp ce e un 9 pe masa a gresit si ia toate cartile de pe masa.
- 8-ul. 8-ul este o carte pasnica. El nu intra in razboi niciodata si cu nimeni.
- K si Q. Orice K intra in razboi si cu orice Q, exceptie daca cele 2 carti sunt de acelasi simbol. Exemplu: K de inima rosie nu intra in razboi cu Q de inima rosie, dar K de inima rosie intra in razboi cu Q de trefla.

Deocamdata cam atat, ar fi mai multe dar n-am avut timp sa le testam si nu stim inca daca sunt sau nu fun to play. Acum exemplu de cum ai putea juca: Joci normal pana jocul cu autobaza inclusiv, iar apoi urmatorul joc se scoate regula cu 7 si se adauga 9-le. Urmatorul joc se scoate As-ul si se adauga 5-ul. Si asa mai departe... Devine foarte interesant cand vezi oamenii ca iau bricheta la 7 dupa ce-a fost scos laughing

| Dragus_Bogdan_2002 a răspuns (pentru YourFriend):

Frate, daca toti dau carti diferite, cine ia cartile? Numarul mai mic?

4 răspunsuri:
| valisitaru a răspuns:

Nu înțeleg dacă îți pui cărțile sub bricheta cu ce cărți mai joci?