| bladdddd a întrebat:

Cum aflu daca placa de baza X este compatibila cu un procesor Y?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Dupa socket sigur se potriveste, iar dupa caracteristici pare a fi suportat de placa de baza. Eu am gasit un link cu procesoare compatibile pe pagina oficiala si tind sa cred ca se potrivesc, dar, daca vei comanda pe un site. poti solicita la service sa verifice ei compatibilitatea caracteristicilor, pentru deplina siguranta. Arunca si tu o privire pe lista. Modelul dat de tine pare a fi pe randurile 7 si 8 (de jos in sus).
http://www.msi.com/product/mb/FM2A55ME33.html#/?div=CPUSupport

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Trebuie sa te uiti la socket-ul placii de baza, sa fie compatibil cu socket-ul procesorului. Daca vrei niste configuratii sau ceva uita-te peste:
http://intimp.ro/forum/viewforum.php?f=10

| dannyel86 a răspuns:

Socketul placii de baza trebuie sa fie identic cu cel al procesorului. Pe site-ul placii de baza sau in manualul acesteia se arata si ce procesoare sunt compatibile si pana la ce model de procesor suporta.

| dannyel86 a răspuns (pentru bladdddd):

Dupa socket sigur se potriveste, iar dupa caracteristici pare a fi suportat de placa de baza. Eu am gasit un link cu procesoare compatibile pe pagina oficiala si tind sa cred ca se potrivesc, dar, daca vei comanda pe un site. poti solicita la service sa verifice ei compatibilitatea caracteristicilor, pentru deplina siguranta. Arunca si tu o privire pe lista. Modelul dat de tine pare a fi pe randurile 7 si 8 (de jos in sus).
http://www.msi.com/product/mb/FM2A55ME33.html#/?div=CPUSupport