| Cristian2003 a întrebat:

Cum este mai bine,sa te joci pe televizor si asta sa platesc consola sau sa ma joc pe pc,pe laptop, pe telefon sau pe tableta si asta fara sa platesti consola?

3 răspunsuri:
| Calvin199s5 a răspuns:

Dacă vrei doar sa te joci te sfătuiesc sa alegi consola, dacă mai vrei sa faci și altele precum ascultatul unei melodii, intrarea pe diferite websiteuri etc...alege pc-ul merita.
FUNDA?

| Cristian2003 explică (pentru Calvin199s5):

Scuze am vrut sa ma refer la faptul ca daca este mai bine sa te joci jocuri video pe televizor si asta platind pentru o consola sau sa te joci pe calculator jocuri video si asta fara sa platesti consola

| SonicAndrei a răspuns (pentru Cristian2003):

Consola e făcută special pentru jocuri, mai precis jocurile sunt optimizate pentru acea consolă. Pentru calculatoare, jocurile se fac intenționat mai pretențioase fiindcă creatorii jocului colaborează cu cei care fac plăci video.
Din acest punct de vedere e mai bună o consolă pentru jocuri pentru că e mai ieftină și te ține mai mult. Despre jocurile gratis/cumpărate eu recomand cumpărarea lor, totuși la ce prețuri au unele mulți le scoatem gratis de pe internet. Dar și pe consolă poți pune jocuri piratate, doar că trebuie să o modezi (adică o duci la un service special unde îți adaugă o componente, dar asta costă cam 300 lei, dar depinde de consolă). Dacă nu ai de gând să cumperi jocurile mai bine cumperi consola second gata modată.
Dacă vrei calculator atunci trebuie să investești mult mai mult, dar eu zic că merită. Un „Xbox 360" sau un „Play Station 3" (sunt cam la egalitate cu performanța) costă în jur de 900 lei. Un calculator pe care să meargă același joc cu aceiași grafică și fps ar costa dublu.
În legătură și smartphone-ul sau tableta: e fascinantă la început tehnologia lor, dar până la urmă tot jocurile mari (de pe PC sau consolă) vor rămâne principale.

De jucat joci cum vrei pe ce vrei, cum îți place.