| coolgirl1 a întrebat:

Daca ai tastatura cu litere fara diacritice cum poti face literele sa aiba diacritice?

Răspuns Câştigător
| diazbucuresti a răspuns:

Buna! uite aici ceva ce te-ar putea ajuta
Cum să scrii cu diacritice româneşti cu o tastatură englezească. Varianta cea mai simplă ar fi să foloseşti layoutul oferit în mod implicit de Windows, dar aşezarea tastelor este neobişnuită şi multe caractere speciale nu pot fi accesate uşor. Aceasta este cu atât mai importantă pentru programatori, care au nevoie de astfel de caractere. Însă Microsoft ne oferă un mic progrămel numit Keyboard Layout Creator, cu care putem să ne aşezăm noi tastele cum vrem.

Dacă nu avem timp de aşa ceva, mai avem o şansă: downloadează acest fişier (layout.zip), dezarhivează-l, rulează Layout04.msi, iar apoi din Control Panel → Regional and language options → tabul Languages → Details → se poate adăuga (Add) un nou layout numit "Romanian (Bogdan)". După ce este selectată acest layout, se poate scrie:

î cu alt-gray (tasta alt din dreapta) + i
ş cu alt-gray + s
ţ cu alt-gray + t
ă cu alt-gray + cu
â cu alt-gray + u

1 răspuns:
| SapioiT a răspuns:

Am cautat pe internet si am gasit programul, uploadata aici:
http://j.gs/781273/tastatura-romaneasca-alt-dreapta
Site-ul oficial nu mai merge...
Dupa ce instalezi si setezi tastatura noua pe default, apesi ALT din dreapta si una din urmatoarele taste si iti face alte caractere:
q a e s d c t i l p [ | ],.