| Vrz_Gabi_1988 a întrebat:

Daca nu imi stiu frecventa la RAM ul pe care il am, si imi cumpar 4gb ddr3 1600+ sunt sanse sa nu se potriveasca?

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Atât timp cât știi ce versiune de DDR ai, nu contează frecvența, în cel mai rău caz nu îți va funcționa din cauza tensiunii la care se alimentează. Ca să fii sigur, nu cumpăra DDR3 cu tensiunea mai mare de 1.5V. În cazul în care placa de bază suportă viteza la RAM de maxim 1333MHz, bareta nouă care poate să aibă și 2400MHz, se va limita la 1333MHz.

| Vrz_Gabi_1988 explică (pentru SilviaDulcik):

Placa de baza suporta 1600
E DDR3
Si eu vreau sa-mi iau 4gb DDR3 1600MHz de la HyperX.
Si ma gandeam sa intreb sa nu dau banii degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vrz_Gabi_1988):

Pai daca stii ca suporta 1600 si ca mai e si DDR3 atunci ia-o cu incredere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meh... Sanse sunt, dar mai bine nu merge la risk. Uita-te in calculator si scoate o placuta RAM si vezi ce scrie pe ea.

| Vrz_Gabi_1988 explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat si nu scrie nimic pe ea.