| BigBane a întrebat:

Daca o sa cumpar placa video radeon R7 240 o sa fie compatibila cu placa de baza G31M-S2L?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca in principiu placile video ce folosesc interfata PCI-Express sunt backward compatibile, adica o placa ce suporta un standard mai nou (de ex PCI Express 2.0) ramane compatibila si cu standardele anterioare (de PCI-E 1.1/1.0) – in cazul anumitor placi de baza cu chipset VIA (nu este cazul tau) acest lucru nu este valabil. Exista anumite incompatibilitati recunoscute cu cateva placi video de la nVidia ce folosesc standardul PCI-Express 2.0.
Concluzia: merge. Succes!